Co zrobić z kartą płatniczą znalezioną na ulicy?

0
8877
Zgubiony portfel z kartą płatniczą

Zgubiona karta płatnicza to okazja dla złodzieja, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, aby nie wpadła w niepowołane ręce. Jeśli to Ciebie dotyczy zguba, wiesz, że konieczne jest zastrzeżenie karty. Co jednak możesz zrobić, jeśli znajdziesz cudzą własność? Dowiedz się, jak się zachować, aby najlepiej pomóc właścicielowi zgubionej karty.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakich błędów związanych ze znalezieniem karty płatniczej możesz uniknąć,
  • gdzie oddać znalezioną kartę,
  • jak zablokować kartę do bankomatu, którą znalazłeś na ulicy.

Dzisiaj, kiedy większość z nas decyduje się na używanie płatności zbliżeniowych, a dodatkowo grupy przestępcze są w posiadaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii kopiowania kart (skimmingu), zagrożenie wynikające z utraty karty jest bardzo duże. Jeśli znalazłeś cudzą kartę płatniczą, możesz bardzo pomóc jej właścicielowi – warto jednak nie działać wyłącznie intuicyjnie i dowiedzieć się, jaki sposób będzie najlepszy w tej sytuacji.

Cudza karta płatnicza w Twoich rękach – tych błędów nie popełniaj!

Znalazcy wartościowych rzeczy często decydują się na odniesienie ich na policję. W przypadku zgubionej karty bankomatowej nie jest to jednak najlepsze wyjście. Służby oczywiście zajmą się sprawą i zwrócą kartę do banku, jednak może to wydłużyć czas, po którym zostanie ona zastrzeżona – a tak właśnie bez względu na okoliczności powinno się stać. Dodatkowo nie możesz mieć pewności, że byłeś pierwszą osobą, która znalazła zgubę. Być może dane zostały już skopiowane, a nieuczciwa osoba zdążyła dokonać transakcji kartą.

Innym sposobem, popularnym w dobie ogromnej popularności social mediów, jest umieszczenie informacji o znalezisku na różnych grupach. Zdecydowanie nie jest to jednak dobry sposób szukania właściciela karty. Nie masz gwarancji, jak szybko i czy w ogóle Twój post dotrze do właściwej osoby. A w tym czasie ktoś inny może już posługiwać się skradzionym numerem karty, np. dokonywać za jego pomocą zakupów internetowych. Dodatkowo nawet jeżeli znajdziesz właściciela, i tak sprawa powinna zakończyć się zastrzeżeniem karty – nie ma bowiem pewności, czy dane nie zostały skopiowane wcześniej.

Najgorsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to zamieścić w internecie informacje o znalezionej karcie wraz z jej zdjęciem. Wystawienie danych wrażliwych na widok publiczny z pewnością przyciągnie potencjalnych złodziei!

Zgubiona karta bankomatowa – gdzie ją odnieść?

Co zatem zrobić ze znalezioną kartą płatniczą? Jednym z najlepszych sposobów jest oddanie jej osobiście do placówki bankowej. Być może właściciel zastosował już blokadę karty, ale jeśli tego nie zrobił, to właśnie tutaj będzie ona najbezpieczniejsza. Kartę możesz oddać w dowolnym oddziale banku, który ją wydał – taką informację znajdziesz zawsze na jej odwrocie. Znalezioną kartę płatniczą możesz też odesłać pocztą na adres banku. W tym przypadku czas jej dostarczenia będzie jednak dłuższy, a właściciel z dużym prawdopodobieństwem zdąży już wykonać operację zastrzeżenia karty.

Jak zablokować kartę, która nie jest Twoja?

Na szczęście zgubiona karta bankomatowa nie musi być blokowana wyłącznie przez jej właściciela. W wyjątkowej sytuacji, takiej jak właśnie przypadkowe znalezienie karty na ulicy, możesz dezaktywować ją jako osoba trzecia. Jak zastrzec kartę, jeśli nie jesteś jej właścicielem? Możesz zadzwonić pod ogólnopolski numer telefonu 828 828 828, by połączyć się z bezpiecznym Systemem Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, stworzonym przez Związek Banków Polskich. Dyspozytor przekieruje Cię na infolinię odpowiedniego banku, dzięki czemu nie musisz znać numeru do konkretnej sieci, która wydała kartę płatniczą.

Zgłoszona do zastrzeżenia karta jest już bezużyteczna, dlatego najlepiej ją zniszczyć. Na wszelki wypadek możesz przed wyrzuceniem przeciąć kartę wzdłuż paska magnetycznego.

Zgubienie karty może przydarzyć się każdemu – dlatego warto wiedzieć, co może zrobić uczciwa osoba, która weszła w jej posiadanie. Być może dzięki Tobie ktoś uniknie dużych problemów! Zapamiętaj numer Systemu Zastrzegania Kart i bądź przygotowany na niespodziewaną sytuację.

[Głosów:28    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here