Inwestowanie pieniędzy

0
945
złoto i pieniądze

Z całą pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, gdzie ulokować wolne środki. Zastanówmy się więc razem, w jaki sposób można inwestować zgromadzone środki oraz z jakimi szansami i ryzykami się to wiąże.

Najprostsze jest po prostu trzymanie pieniędzy „w skarpecie”, czyli po prostu w gotówce lub na koncie bankowym. Zazwyczaj takie konto bankowe jest nieoprocentowane. Rozwiązanie to powoduje, że w ogóle nie zarabiamy na naszych pieniądzach, a co więcej, regularnie tracą one na wartości w związku z występującą w gospodarce inflacji. Jest to rozwiązanie najprostsze, najbezpieczniejsze, jednak powodujące, że oszczędności realnie tracą na wartości o wielkość inflacji.

Drugi ze sposobów inwestowanie to zakładanie rachunków oszczędnościowych. Ich oprocentowanie nie jest rewelacyjne, bardzo często po odjęciu podatku Belki okazuje się, że realnie… tracimy. Ponieważ oprocentowanie po opodatkowaniu jest niższe, niż wysokość inflacji. Konto oszczędnościowe to sposób, który powoduje, że pieniądze zawsze mamy pod ręką (brak problemów z płynnością). Zysk jest jednak niewielki, a realnie nawet tracimy.

inwestowanie pieniędzy

Kolejny ze sposobów inwestowanie to obligacje skarbowe

Ryzykiem jest upadek państwa. Co prawda taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ale jednak się zdarza. Oprocentowanie obligacji państwowych jest niewielkie. Pozwala ledwo na pokrycie inflacji. Oczywiście oprocentowanie uzależnione jest od konkretnie wybranej obligacji. Im dłuższy okres, na który zamrażamy środki pieniężne, tym wyższe oprocentowanie. Plusem jest wyższe oprocentowanie niż na rachunkach oszczędnościowych. Minusem niska płynność, co oznacza, że nasze środki mogą być „zablokowane” na wiele miesięcy.

Lokaty bankowe są jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Są bezpieczne – do kwoty 100 000 euro gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co oznacza, że jeżeli nasze oszczędności nie przekraczają tej kwoty, to w przypadku bankructwa banku, BFG wypłaci nam nasze środki. Z pewnością nie jest to procedura najprostsza, jest za to stresująca. Mimo wszystko posiadamy gwarancję. Warto też zaznaczyć, że bankructwa banków w Polsce praktycznie się nie zdarzają.

Do tej pory problematyczne były jedynie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli popularne SKOK-i. Ile można zarobić na lokatach? Oferta jest bardzo zróżnicowana. Jednak najlepsze lokaty pozwalają (po opodatkowaniu) zarobić ok. 0,5-1,0 punktu procentowego ponad inflację. Czyli lokaty są produktem, na którym realnie można zarabiać. Wiele osób mówi, że nie warto zakładać lokat przy tak niskim oprocentowaniu. Czy aby na pewno? Proszę wyobrazić sobie prosty przykład. Posiadamy 100 000 zł oszczędności, które trzymamy w banku na koncie (bo przecież „nie opłaca się zakładać lokaty”).

Realnie nasze środki po roku warte są mniej o wartość inflacji, czyli o ok. 2%. Czyli po prostu trafimy w ciągu roku 2 000 zł! Jeżeli znajdziemy lokatę na 2,5% (najlepsze oferty potrafią tyle wynosić), to po roku zarobimy nominalnie 2500 zł. Po opodatkowaniu (co istotne, podatek rozlicza za nas bank – sami nie musimy nic robić) zostaje około 2000 zł.

pieniadze

Czyli tyle, ile tracimy na inflacji

Okazuje się więc, że dzięki lokatom być może nie zarabiamy wielkich pieniędzy, ale skutecznie chronimy jest przez zgubnym wpływem inflacji. Jest to tak naprawdę rozwiązanie idealne dla osób unikających rynków kapitałowych. Inwestowanie pieniędzy wymaga wiedzy, doświadczenia i odporności psychicznej. Lokaty pozwalają chronić wartość zgromadzonych oszczędności bez żadnego ryzyka.

Kolejny ze sposobów inwestowania to zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Na ten temat można napisać książkę. Różnorodność funduszy, w zależności od tego, w jakie aktywa inwestują, powoduje, że stopień ryzyka oraz oczekiwanego zysku jest bardzo różny. To co najważniejsze to to, że na funduszach inwestycyjnych można stracić!

Co prawda można też zarobić więcej niż na lokatach, obligacjach skarbowych lub kontach oszczędnościowych, jednak ryzyko straty jest jak najbardziej możliwe. Dlatego nie warto inwestować w fundusze wszystkich swoich środków. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie jednostek uczestnictwa za niewielkie środki w regularnych odstępach czasu – jako na przykład zabezpieczenie emerytalne.

Ostatnim z popularnych sposobów jest samodzielne inwestowanie na giełdach papierów wartościowych. Rozwiązanie, która pozwala wypracować równie wielkie zyski, jak i stracić większość kapitału. Jest to sposób inwestowania dla odważnych, dla wykształconych oraz dla odpornych psychicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here