Jak wziąć pożyczkę i nie stracić?

Jak wziąć pożyczkę i nie stracić

Pożyczka ratalna to szybki sposób na pozyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Chociaż zawsze wiąże się z koniecznością zwrotu środków powiększonych o opłaty doliczane przez pożyczkodawcę, nie warto przepłacać. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze zewnętrznego wsparcia finansowego, by nie stracić.

Częstym błędem popełnianym przez pożyczkobiorców jest wybór przypadkowej oferty. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili i emocji może sporo kosztować. Mimo podobnego oprocentowania, pożyczki ratalne różnią się, np. dodatkowymi opłatami z tytułu zaciągnięcia zobowiązania. W efekcie jedna pożyczka może być droższa od drugiej o co najmniej kilkaset złotych przez cały okres finansowania.

Porównaj dostępne oferty pożyczek

Jeśli chcesz wziąć pożyczkę ratalną i nie przepłacić za nią, nie możesz dokonywać przypadkowego wyboru. Koniecznie porównaj dostępne możliwości – analiza poszczególnych parametrów da bardzo szczegółowy i wyraźny obraz mniej lub bardziej korzystnych produktów finansowych. Na co zwracać uwagę?

• Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to wskaźnik, który pozwala określić całkowity koszt zaciąganego zobowiązania – w skali roku. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale również wszelkie koszty pozaodsetkowe doliczane przez pożyczkodawcę w związku z udzieleniem wsparcia finansowego.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda firma ma obowiązek informowania o RRSO w sposób tak samo czytelny i wyraźny jak o pozostałych parametrach pożyczki. Dzięki temu można łatwo i szybko oszacować wysokość sumy pożyczki do spłaty – mówi ekspert firmy hapipożyczki, udzielającej pożyczek ratalnych.

Porównując oferty przygotowane przez konkretne firmy pozabankowe sprawdź, ile kosztują pożyczki u różnych pożyczkodawców. Dzięki temu dowiesz się, gdzie uzyskasz najtańsze wsparcie finansowe.

• Okres spłaty

Ratalne pożyczki pozabankowe różnią się czasem spłaty. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ okres finansowania wpływa na całkowite koszty. Im dłużej pożyczkobiorca spłaca zobowiązanie, tym wyższych kosztów może się spodziewać.

Jeżeli więc jesteś w stanie spłacić pożyczkę ratalną w krótszym czasie, zdecyduj się na takie rozwiązanie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkaset złotych przez cały okres finansowania.

Uwaga! Nie zawsze skrócenie okresu spłaty jest opłacalne. W ten sposób można faktycznie zaoszczędzić, ale w rozbiciu na miesięczne koszty, różnica wynosi zaledwie kilkanaście złotych. Jeśli więc nie jesteś pewien swojej sytuacji materialnej w przyszłości, lepiej płacić mniejsze raty przez dłuższy czas, a nadwyżkę gromadzić na „czarną godzinę”.

• Dodatkowe opłaty

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, weź pod uwagę również dodatkowe opłaty nakładane na pożyczkobiorcę – takie, które nie są wliczane do RRSO. Mowa m.in. o opłatach za spóźnienie w uregulowaniu należności, kosztach wysyłanych monitów, rozmów telefonicznych oraz innych działań windykacyjnych. Więcej na temat pożyczek ratalnych możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.hapipozyczki.pl/pozyczka-ratalna.

Wystrzegaj się nieterminowych płatności

Chociaż wiele osób dokładnie analizuje swoją sytuację materialną przed zaciągnięciem zobowiązania, niektórzy pożyczkobiorcy nie zastanawiają się, czy w ogóle będą w stanie spłacić pożyczkę w terminie. Takie podejście często skutkuje problemem z regularnym uiszczaniem miesięcznych rat. Efekt? Pożyczkodawca nalicza odsetki karne za spóźnienie oraz ewentualne monity. Pożyczkobiorca zaś zobowiązany jest do uregulowania znacznie większej kwoty niż wynikało to z początkowo oszacowanych kosztów całkowitych.

Jeżeli więc chcesz zaciągnąć pożyczkę i na tym nie stracić zbyt dużo, zawsze dotrzymuj ustalonych terminów płatności. Natomiast w razie wystąpienia przejściowych problemów nie udawaj, że nie zobowiązanie nie istnieje. Zamiast czekać aż odsetki urosną, lepiej skontaktuj się z pożyczkodawcą i spróbuj wynegocjować inne zasady spłaty. W przeciwnym razie zaciągnięcie pożyczki będzie mieć poważne konsekwencje finansowe, które będą oznaczać dla Ciebie sporą stratę.

Pożyczki ratalne oferowane przez firmy pozabankowe mogą być równie korzystne jak standardowe kredyty. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z zewnętrznego wsparcia finansowego, porównaj wszystkie koszty. Dzięki temu pożyczka nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

Materiał zewnętrzny.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.