Komedia, tragedia czy dramat – jaką sztukę wybrać na pierwszy kontakt dziecka z teatrem?

2078

Pokazywanie świata dziecku jest niezwykle ważne na drodze jego rozwoju. Takim nietypowym miejscem, do którego wciąż dzieci zaprasza się zbyt rzadko jest teatr. To magiczne miejsce jest miejscem nietypowym, wyjątkowym i niezwykłym. Ale zaznajomić swojego syna czy swoją córkę z tego rodzaju rozrywką trzeba umiejętnie. No właśnie, co będzie lepsze, by nasze dziecko nie zraziło się już po pierwszym razie?

Może nie tragedia?

Oczywiście nienajlepszym pomysłem jest zabieranie dziecka do teatru na tragedię. Nie mówimy tutaj nawet o tych tragediach, które wymagają szczególnego zaangażowania intelektualnego czy też tych które w sposób szczególny epatują treściami zabronionymi dla niepełnoletnich. Ale nie do końca dobrym pomysłem na wizytę w teatrze po raz pierwszy jest zabranie swojego dziecka na dramaty omawiane w szkole podstawowej. Król Edyp, Antygona, Pan Tadeusz to utwory, o których lepiej czytać w pewnym wieku.

Zatem może komedia?

Doskonałym pomysłem, by pokazać małym teatr jest komedia. Teatry, które grają tego rodzaju spektakle zawsze określają, dla jakich widzów jest kierowana. Oczywiście nie chodzi o to, by nastoletnie dziecko prowadzać na bajki, bo nie zawsze się to sprawdzi. Warto jednak odwiedzić strony teatrów komediowych, jak np. https://teatrkomedia.pl/, i przekonać się do jednej z wystawianych tam sztuk. Dzięki temu można zapoznać dziecko z regułami teatru, zacząć jego przygodę, a jednocześnie nie ograniczać wyobraźni spektaklami typowo dla małych.

Alternatywa?

Oczywiście, zawsze można zdecydować się na wyjście do teatru lalek czy specjalnych teatrów dziecięcych. Będzie to jednak wizyta bardziej dziecięca, bez kontekstu teatralnego. Ciekawą opcją, którą można czasem znaleźć tak na stronach teatrów, np. na https://teatrkomedia.pl/, jak i na stronach odnoszących się do miejskich wydarzeń kulturalnych, są spektakle plenerowe, które często w okresie wakacyjnym odbywają się w przestrzeni miejskiej. To też szansa dla naszego dziecka.