Leasing komputerów – na czym polega i czy warto?

0
1578
Leasing komputerów – na czym polega i czy warto?

Leasing to inaczej forma wypożyczenia danego przedmiotu od firmy leasingowej. Warunki, jak i formy wypożyczenia sprzętu są ściśle określone w umowie. Umowa z firmą leasingową określa między innymi, czas trwania wynajmu, wysokość opłat wstępnych oraz wysokość comiesięcznych rat. Aby móc korzystać z leasingowanego komputera przez wynajmującego należy co miesiąc płacić raty. Po zakończeniu okresu zawartego w umowie wynajmujący ma możliwość wykupienia leasingowanego komputera. Co ważne przez cały okres trwania umowy właścicielem komputerów pozostaje firma leasingująca lub bank, który finansuje nasz leasing.

Co warto wiedzieć o leasingu sprzętu komputerowego?
Leasing sprzętu komputerowego staje się w Polsce coraz bardziej popularny, ponieważ umożliwia pozyskania kapitału nie tylko przez młode firmy. Wypożyczanie sprzętu komputerowego w formie leasingu pozwala nabycie go bez konieczności spełniania wielu wymogów, których nie da się pominąć w przypadku klasycznego kredytu na zakup sprzętu do firmy. Leasingując sprzęt komputerowy, nie trzeba się martwić o nowoczesność sprzętu, ponieważ po 18 miesiącach można go wymienić na wydajniejszy i nowocześniejszy. Długość okresu leasingowego zwykle jest od 18 miesięcy do 48, a czasami nawet do 60. To rozwiązanie jest tanie oraz bardzo korzystne podatkowo. Łącznym kosztem leasingu komputerów jest suma pierwszej wpłaty oraz wszystkich kolejnych rat. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na jego wykup, to kwota ta jest również częścią całkowitego kosztu leasingu. Oczywiście nie ma konieczności wykupu sprzętu po zakończeniu umowy. Oprócz komputerów wypożyczać można także takie elementy jak myszka, klawiatura, monitor, laptop, drukarka serwery, specjalistyczne oprogramowanie, systemy operacyjne, skanery, urządzenia wielofunkcyjne czy oprogramowanie antywirusowe.

Dla kogo leasing sprzętu komputerowego?
Z Leasingu sprzętu komputerowego może skorzystać każdy, lecz polecany jest głównie firmom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie posiadają środków własnych na zakup sprzętu. Leasing sprzętu komputerowego jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują do codziennej pracy wydajne urządzenia. Praktycznie co dwa lata można wymieniać w swojej firmie sprzęt komputerowy bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Leasing komputera jest także korzystny w przypadku dużych podmiotów gospodarczych, które chcą wymienić dużą ilość sprzętu jednoczenie. Jest to także dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają żadnych dodatkowych zabezpieczeń, co wymagane jest w przypadku kredytu. Umowę zawiera się w ciągu kilku godzin, a dokumenty, jakie należy przedstawić to (wypis z rejestru działalności), dowód osobisty i wkład własny, który musi stanowić minimum 5 lub 10 procent wartości leasingowanego komputera.

Leasing komputerów a podatki
Z punktu widzenia organów podatkowych dopuszczalne są dwa rodzaje leasingu. Pierwszym z nich jest finansowy, a drugim operacyjny. Leasing finansowy polecany jest podmiotom, które podpisują umowy długoterminowe. Daje to możliwość amortyzacji sprzętu komputerowego oraz to, że po zakończeniu umowy komputery przechodzą na własność przedsiębiorcy. W przypadku sprzętu komputerowego oferowany jest przeważnie leasing operacyjny, który świetnie sprawdza się w przypadku umów krótkoterminowych. W przypadku podatku dochodowego wpłata początkowa, jak i raty leasingu, a także koszty wykupu sprzętu w całości wrzucane są do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów można dołączyć także wszystkie koszty związane z eksploatacją sprzętu – w tym serwisu czy ubezpieczenia, czy materiały eksploatacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here