Czym są produkty inwestycyjne wysokiego ryzyka?

0
3073

Jeśli szukasz inwestycji, która może dać Ci duży zysk, wiedz, że zazwyczaj wiąże się ona z dużym ryzykiem. Ten artykuł obejmuje główne rodzaje inwestycji wysokiego ryzyka. Nie są one niezgodne z prawem, ani nielegalne – możesz zyskać faktycznie więcej. Jeśli jednak inwestujesz w ten sposób, musisz zaakceptować fakt, że możesz zakończysz z niczym lub długami.

Najczęściej spotykane inwestycje wysokiego ryzyka

Istnieje wiele produktów inwestycyjnych, które są uważane za produkty wysokiego ryzyka.

Ten artykuł obejmuje tylko te, których należy być najbardziej świadomym.

Produkty strukturyzowane

Produkt strukturyzowany to rodzaj inwestycji, w przypadku której zwrot zależy raczej od zbioru ustalonych przepisów niż od tego, czy znajdujące się w nim akcje lub inne aktywa zyskują lub tracą na wartości rynkowej.

Mogą one być jednym z licznych rodzajów inwestycji, które funkcjonują na różne sposoby.

Kilka takich przykładów to:

  • Gwarantowane obligacje kapitałowe
  • Gwarantowane plany kapitałowe
  • Zabezpieczone fundusze inwestycyjne
  • Gwarantowane obligacje rynku papierów wartościowych

Niektóre produkty strukturyzowane gwarantują wypłacony zysk, inne oferują wzrost kapitału (wzrost ogólnej wartości inwestycji), część z nich oferuje obie te korzyści.

Sposób obliczania zwrotów często powoduje, że bardzo trudno jest zrozumieć, jak inwestycja będzie działać.

Niektóre produkty strukturyzowane gwarantują, że odzyskasz przynajmniej kwotę, którą zainwestowałeś (pełna ochrona kapitału), ale wiele z nich tego nie gwarantuje, więc możesz stracić część lub całość swoich pieniędzy.

Zanim zainwestujesz w produkt strukturyzowany, upewnij się, że rozumiesz ryzyko. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o profesjonalną poradę finansową.

Dowiedz się więcej o produktach strukturyzowanych

Fundusze Venture Capital (VCTs)

Fundusze venture capital (VCTs) to przedsiębiorstwa, które inwestują w małe, nowe, rozwijające się spółki, które nie są przedmiotem kupna lub sprzedaży na oficjalnych giełdach papierów wartościowych. Mają one często również pewne szczególne przywileje podatkowe.

Profesjonalny zarządca funduszu wybiera dobrze zapowiadające się firmy.
Jest to ryzykowne – firmy, które wybierze zarządzający funduszem, mogą stracić lub całkowicie upaść. Można będzie odzyskać mniej niż się zainwestowało.
Inwestuj w VCT tylko wtedy, gdy planujesz pozostawić swoje pieniądze na dłuższy okres czasu (co najmniej pięć lat). Upewnij się, że rozumiesz ryzyko i korzyści. Jeśli nie jesteś pewien, możesz skorzystać z fachowej porady i doradztwa.

Kontrakty na różnice kursowe (CFD)

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) są bardzo podobne do koncepcji spread betting – można przewidywać, czy wartość danego składnika aktywów wzrośnie czy spadnie. Za pomocą CFD nabywasz prawo do zrealizowania zysk wynikającego z ruchu kursów danego aktywa.

Kontrakt jest umową pomiędzy Tobą a brokerem. Transakcji dokonuje się za pomocą platformy tradingowej. Zgadzasz się wymienić różnicę pomiędzy tym, ile kosztuje aktywo na początku kontaktu, a tym, ile kosztuje po zamknięciu pozycji.

W przypadku kontraktów na różnice kursowe u brokerów regulowanych prawem unijnym (również w Polsce) nie jest możliwe, aby stracić więcej niż Twoja początkowa inwestycja.

Jeśli przewidujesz, że wartość aktywów wzrośnie, a faktycznie spadnie, tracisz pieniądze.
Upewnij się, że rozumiesz ryzyko zanim dokonasz zakupu kontraktów na rynku CFD. Powinieneś podjąć ryzyko tylko przy użyciu pieniędzy, na których stratę możesz sobie pozwolić.

Nieuregulowane programy inwestycyjne (UCIS)

Większość programów dotyczących zbiorowego inwestowania (takich, w których składki wielu osób są gromadzone w funduszu) jest regulowana przez KNF. Z drugiej strony mamy także nieuregulowane systemy powiernicze.

Nieuregulowane mechanizmy inwestycji zbiorowych mogą być bardziej ryzykowne niż inne fundusze podlegające regulacji, ponieważ często inwestują one w aktywa, które nie są dostępne dla inwestycji podlegających kontroli. Możesz stracić część lub całość swoich pieniędzy. Posiadane inwestycje mogą również nie być zróżnicowane w takim samym stopniu jak w funduszu regulowanym.

Nie podlegają one ograniczeniom w zakresie finansowania i zaciągania kredytów, które obowiązują w przypadku regulowanych funduszy inwestycyjnych.

Jak się chronić?

Upewnij się, że rozumiesz, na co się zgadzasz – poznaj zwłaszcza zagrożenia i koszty. Jeżeli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest.

Nie bierz pierwszego produktu, który zauważysz lub takiego, gdzie firma kontaktuje się z Tobą bez zapowiedzi. Zawsze porównuj produkty, aby upewnić się, że otrzymujesz ten właściwy.

Przeczytaj otrzymaną dokumentację i upewnij się, że ją rozumiesz – nie wahaj się zadawać pytań, jeśli coś jest niejasne.

Niektóre produkty inwestycyjne są dostarczane przez firmy, które nie są regulowane przez KNF lub inne instytucje europejskie. Jeśli firma nie jest regulowana, nie będziesz objęty usługami rzecznika praw konsumenta ani żadnym programem odszkodowań.

Inwestycje wysokiego ryzyka mogą być złożone. Profesjonalni doradcy finansowi pomogą Ci znaleźć odpowiedni produkt inwestycyjny.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here