Pożyczka przez Internet a RRSO – co oznacza i czym się kierować?

0
1557
Pożyczka przez Internet a RRSO – co oznacza i czym się kierować?

RRSO zgodnie uznawany jest za najważniejszy wskaźnik opłacalności kredytu lub pożyczki gotówkowej. W przeciwieństwie do wskaźnika rocznej stopy oprocentowania zbiorczo zawiera on także pozostałe koszty pożyczki. Sprawdzamy, jak interpretować wskaźnik RRSO i jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki?

Wybierając pożyczkę lub kredyt kierujemy się przede wszystkim opłacalnością finansową. Wskaźnik RRSO oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i zgodnie z wymogami polskiego prawa pokazywanie go przy konkretnych ofertach (takich jak pożyczka przez Internet), jak i reklamach, jest obowiązkowe. 

Pożyczki a wskaźnik RRSO – co to jest?

 Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO, jest miernikiem, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie pożyczki lub kredytu, ale także inne, dodatkowe koszty, które musielibyśmy ponieść. Są to m.in. prowizje za udzielenie pożyczki, opłaty za rozpatrzenie wniosków kredytowych, ubezpieczenia zadłużenia czy inne, dodatkowe koszty. Przed wprowadzeniem prawnego obowiązku zamieszczania przy propozycjach pożyczek i kredytów informacji o RRSO, nieuczciwe firmy podawały niskie wskaźniki RSO, czyli rocznej stopy oprocentowania – nierzadko okazywało się później, że wliczając różne prowizje i opłaty dodatkowe dana propozycja była horrendalnie droga.

Kiedy należy kierować się wskaźnikiem RRSO?

 Wskaźnik RRSO to w pewnym sensie uniwersalna miara opłacalności zobowiązania finansowego. Kierowanie się wskaźnikiem RRSO najlepiej sprawdzi się w przypadku kredytów i pożyczek długoterminowych. Wówczas niezwykle łatwo porównać różne oferty takich pożyczek przez Internet za pomocą wybranych kalkulatorów, rankingów lub własnych obliczeń. Z kolei w przypadku pożyczek krótkoterminowych, takich, których czas spłaty wynosi nawet tylko jeden miesiąc, wskaźnik RRSO nie będzie odgrywał takiej roli, gdyż operuje on w skali rocznej. W takiej sytuacji, starając się o wybór najtańszej pożyczki, warto samemu porównywać oprocentowanie i wszystkie dodatkowe koszty różnych ofert pożyczek. Jak wspomnieliśmy powyżej, przy obliczaniu opłacalności pożyczki lub kredytu gotówkowego pamiętajmy, aby nie pomylić RSO z RRSO, gdyż są to dwie różne miary

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here