Zarobki opiekuna medycznego

0
411
Zarobki opiekuna medycznego

Zawód opiekuna medycznego może być postrzegany i rozumiany różnie. Jednakże jest on ściśle określony i praktycznie każdy może go zdobyć. Tym bardziej że pracując jako opiekun medyczny, zarobki są bardzo atrakcyjne. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jak nim zostać i ile zarabia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Opiekun medyczny — ciekawy i wymagający zawód

Zawód opiekuna medycznego jest bardzo inspirujący, rozwojowy i potrzebny. Opiekun medyczny zajmuje się pomocą skierowaną do osób chorych, niesamodzielnych lub w podeszłym wieku. Codzienna praca w tym zawodzie polega na pielęgnacji, podawaniu leków i ciągłej współpracy z innymi podmiotami medycznymi, które mają pod swoją opieką pacjenta. Dodatkowo opiekun medyczny musi również w pewnym sensie przewidywać, czego w danej chwili potrzebuje pacjent. Zawód jest wymagający, ale i bardzo ciekawy ze względu na możliwość pomocy innym i poszerzenia swoich kompetencji zawodowych i społecznych.

Jak zostać opiekunem medycznym?

W celu wykonywania zawodu opiekuna medycznego konieczne jest posiadanie:

  • Wykształcenia średniego (matury).
  • Certyfikatu zawodowego.
  • Dyplomu ukończenia szkoły policealnej.

Wykształcenie średnie zdobywa się na drodze obowiązkowej edukacji. Certyfikat i dyplom ze szkoły podyplomowej można otrzymać po ukończeniu kierunku w takiej szkole i zaliczenia egzaminu. Certyfikat, który otrzymuje się po egzaminie, upoważnia do pracy jako opiekun medyczny w całej Polsce i Unii Europejskiej.

Warto zauważyć, że aby zacząć pracę jako opiekun należy posiadać również odpowiednie cechy osobowości takie jak empatia, wysoka komunikatywność, chęć niesienia pomocy i bardzo dużo cierpliwość.

Ile zarabia opiekun medyczny w Polsce?

Pracując jako opiekun medyczny, zarobki są uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim jest to kraj, w którym ten zawód będzie wykonywany. Mówiąc o Polsce, od 2022 roku osoby na tym stanowisku będą zarabiać 4870 złotych brutto (3519 zł netto). Jest to kwota obowiązująca w różnego rodzaju szpitalach publicznych. Prywatnie, zarobki opiekuna medycznego są szacowane wg stawki na godzinę i jest od 40 zł wzwyż. Inaczej sprawa wygląda w innych państwach europejskich. W Niemczech w zależności od umowy można na tym stanowisku zarobić od 1100 euro do 2600 euro. We Francji zarobki są podobne — oscylują między 1800 a 3000 euro. Stawka w Holandii wynosi około 430 euro za 36 godzin pracy. Czyli pracując 120 godzin w miesiącu, można zarobić, około 1720 euro. Podsumowując kwestię zarobków, wszystko zależy od pracodawcy i ilości wykonywanej pracy, natomiast warto zauważyć, że zarobki opiekuna medycznego są bardzo atrakcyjne bez względu na miejsce pracy (kraj).

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here