Złe długi – co możemy zrobić, żeby zminimalizować starty

0
1361
dług
fot. pixabay.comn

Niemal każdy przedsiębiorca boryka się z problemem nieopłaconych faktur. Każdy taki dług jest dla niego podwójnie bolesny, ponieważ oprócz braku zapłaty za wykonaną pracę, wykorzystane materiały, musi jeszcze opłacić za każdą fakturę podatek oraz vat. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/zle-dlugi-a-ulga-na-nie/

Jak zabezpieczyć się przed nieopłaconymi fakturami

Warto wdrożyć w firmie procedury, które pomogą ściągać należności na bieżąco. To, co można zrobić na najwcześniejszym etapie to telefony bądź maile z przypomnieniem. Gdy nie przynoszą one skutku, a termin płatności za fakturę bardzo się przedawnił możemy wystawić przedsądowe wezwanie do zapłaty. Skutecznym sposobem są również pisma, sporządzone w naszym imieniu przez prawnika ze stosowna pieczęcią. Nawet jeżeli nie zatrudniamy w naszej firmie prawnika, możemy zlecić takie zadanie zewnętrznej kancelarii jednorazowo lub podjąć z nimi współpracę na zasadach abonamentowy. Możemy również uprzedzić wierzyciela, że zamierzamy poinformować urząd skarbowy o próbie wyłudzenia vatu z ich strony. 

Ulga a złe długi

Dobrą praktyka w przypadku kosztownych realizacji jest pobieranie zaliczki czy zadatku przed podjęciem pracy.  W razie problemów z opłaceniem końcowej faktury, mamy przynajmniej środki na pokrycie kosztów związanych z nią, a więc kwestii podatkowych. 

Na szczęście, prawo skarbowe przewiduje podobne sytuacje i przewiduje pewne ulgi w przypadku złych długów. Jeżeli wierzyciel nie opłacił faktury w ciągu 90 dni możemy skorzystać z ulgi w podatku dochodowym oraz vacie. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić. Po pierwsze, dotyczy to wartości usługi, która została wliczona juz do dochodów należnych. Nie obejmuje to zadłużeń, które zostały zbyte, czyli odsprzedane firmom zajmującym się skupowaniem zadłużeń. Ponadto obie strony musza byc czynnymi podatnikami vat  i działać na terenie naszego kraju. Z ulgi możemy skorzystać w ciągu dwóch lat od powstania wierzytelności. 

Ulga ta przewiduje możliwość zmniejszenia wartości przychodów lub strat, co skutkuje mniejszym podatkiem należnym. 

Przeczytaj też: http://www.urzadzajmy.pl/jak-urzadzic-kuchnie-w-nowoczesnym-stylu/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here