Co należy wiedzieć o imporcie usług spoza Unii Europejskiej?

0
1491
import
fot. pexels.com

Stoisz przed wyborem importera usług spoza UE, a może sam chcesz stać się takim importerem? Dowiedz się kilku istotnych kwestii i zagadnień związanych właśnie z tym obszarem.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/import-uslug-spoza-ue/

Biznes poza granicami kraju

Nie jest tajemnicą, że coraz więcej polskich przedsiębiorców dokonuje ekspansji swojego biznesu na rynek zagraniczny. Podobnie jest z konsumentami, którzy z jednej strony wspierają polskie marki, ale z drugiej coraz chętniej korzystają ze sklepów zagranicznych. W obu przypadkach jest to uwarunkowane większą ilością możliwości zarówno zakupowych, jak i zarobkowych. Przedsiębiorcy i konsumenci wychodzą z tymi potrzebami zarówno na rynek UE, jak i do państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Z racji na temat tego artykułu, skupimy się na imporcie rynku UE.

Jakie produkty wchodzą pod zakres importu spoza UE?

Zazwyczaj do produktów i usług, jakie najczęściej zaliczają się importu usług spoza Unii Europejskiej zalicza się różnego rodzaju dobra kulturowe, np. oprogramowania, licencje na sprzęt. Jakie konsekwencje ma import spoza UE? Otóż są to konsekwencje podatkowe, którymi jesteśmy obciążeni jeśli importujemy produkty i lub usługi spoza UE. 

Mowa tu przede wszystkim o podstawowym obowiązku opłacenia podatku VAT – jest on generowany zgodnie z ogólnymi zasadami. W związku z tym należy uwzględnić to w ramach podatku dochodowego w KPIR odnosząc się do daty wystawienia faktury. Nie musi to być faktura, może to być inny typ dokumentu, traktowany jako księgowy dowód.

Nie jest to zasadą, ale zazwyczaj podmiotami zobowiązanymi do uiszczenia rozliczenia VAT są zarówno osoba sprzedająca, jak i podmiot, który jest odpowiedzialny za dostarczenie danego produktu lub usługi.

Natomiast podczas importu towarów (produktów, usług) spoza UE następuje obligatoryjny obowiązek zarejestrowania się do VAT Unii Europejskiej. Prawo mówi, iż to nabywca danego towaru ma obowiązek dopełnić formalności związane z naliczaniem podatku VAT od danej transakcji. Oczywiście nabywca ten ma możliwość, żeby później odliczyć sobie podatek. 

Przeczytaj też: http://www.lafoto.pl/najlepsze-oleje-do-pielegnacji-skory-tlustej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here