Czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

0
1315
Czy warto ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Decydując się na kredyt hipoteczny, zastanów się, czy ubezpieczyć go od utraty pracy. Dzięki takiej formie zabezpieczenia możesz uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów. Taką polisę proponują najczęściej banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Polecają je osobom ubiegającym się o kredyt.

 Co to jest ubezpieczenie kredytu?

To pewna forma zabezpieczenia. Gwarantuje kredytobiorcy płynność w spłacie zobowiązania wobec instytucji finansowej. Chroni dłużnika na wypadek utraty pracy i pogorszenia w związku z tym jego sytuacji finansowej. Wówczas ubezpieczyciel spłaca w naszym imieniu kolejne raty. W umowie znajdziesz informację o tym, ile rat może za Ciebie spłacić. Klienci coraz częściej korzystają z takiego rozwiązania. 

Zwykle ubezpieczenie od utraty pracy konsolidowane jest z kredytem hipotecznym. Jest dobrowolne. Warto jednak skorzystać z takiej możliwości. Życie jest przecież nieprzewidywalne. Nigdy nie wiesz, co wydarzy się za kilka, czy kilkanaście lat.  Jeśli więc nie masz poduszki finansowej, takie zabezpieczenie może Cię uspokoić. Takie ubezpieczenie może występować jako osobny produkt lub w zestawie z kredytem.

W jaki sposób działa ubezpieczenie na wypadek utraty pracy?

W głównej mierze sposób działania ubezpieczenia uzależniony jest od danej umowy. Dlatego, zanim ją podpiszesz, dokładnie ją przeczytaj. W niektórych przypadkach ubezpieczenie może mieć charakter tylko tymczasowy. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy pracownika banku, doradcy ubezpieczeniowego lub prawnika. Na taką opcję mogą zdecydować się osoby zatrudnione na umowie o pracę.

Ubezpieczenie zaczyna działać po 30 dniach od utraty pracy przez ubezpieczonego. Natomiast nie obowiązuje w przypadku dobrowolnej rezygnacji z pracy. Pamiętaj, że rozwiązując umowę za porozumieniem stron, nie możesz ubiegać się o ubezpieczenie. Taka sama sytuacja występuje w przypadku osoby zamykającej działalność gospodarczą. 

Ile trzeba zapłacić za takie ubezpieczenie?

Cena polisy jest zróżnicowana. Dlatego porównaj poszczególne oferty banków, aby wybrać najlepszą. Jeśli nie wiesz, jaki kredyt wybrać, możesz skorzystać z usług profesjonalnego doradcy kredytowe. Umów się na pierwsze niezobowiązujące spotkanie. Warto przy tym pamiętać, że współpraca z doradcą najczęściej jest bezpłatna. Koszty ponosi bank, z którego skorzystasz. Nie musisz się więc martwić o dodatkowe wydatki. Doradca, biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i oczekiwania, wybierze najlepszą ofertę kredytu. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i pieniędzy.

Zwykle ubezpieczenie od utraty pracy kształtuje się na poziomie 4-5% wartości całego kredytu w skali roku. Banki często obniżają marżę dla swoich klientów. Zmniejszają również wartość prowizji w zamian za przyznanie kredytu. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Okres spłaty rat przez ubezpieczyciela wynosi zazwyczaj 12 miesięcy. Jeśli po tym czasie nie znajdziesz pracy, musisz zacząć samodzielnie spłacać kredyt. Dlatego dokładnie zapoznaj się z umową. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl – https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/36-krakow

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here