Dlaczego warto regularnie przeprowadzać audyty BHP?

0
1519
Dlaczego warto regularnie przeprowadzać audyty BHP?

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to absolutna podstawa. Kwestii tej bezwzględnie powinien przestrzegać każdy pracodawca. Aby mieć pewność, że nasza firma spełnia wszystkie wymagania warto zastanowić się nad przeprowadzeniem audytu BHP.

Na czym to polega?

Audyty BHP to sposób na znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i możliwość szybkiej ich naprawy. Podczas kontroli sprawdzane są między innymi informacje dotyczące pracowników – czy przeszli szkolenie BHP oraz badania lekarskie uprawniające ich do podjęcia pracy, oraz samej firmy – stan używanych urządzeń i sprzętu oraz miejsca pracy. Wszystkie ewentualnie uchybienia zostaną spisane w postaci raportu. Ten z kolei zostaje przekazany przedsiębiorcy najszybciej jak to możliwe, aby pracodawca miał szansę na natychmiastowe usunięcie nieprawidłowości.

Podstawa pracy

Przedsiębiorca, który nie dba o przestrzeganie przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieny pracy musi liczyć się z karami finansowymi. Warto zadbać o nie także po to by nie generować przestojów. Ma to szczególne znaczenie na przykład podczas pracy na budowie. Gdy przydarzy się jakikolwiek nieszczęśliwy wypadek odpowiednie służby rozpoczynają jego badanie, co może doprowadzić do znacznych opóźnień w realizacji zlecenia.

Nieprzestrzeganie zasad BHP

Same audyty BHP na niewiele się zdadzą, jeśli nawet po wstępnej naprawie uchybień zarówno pracownik jak i pracodawca nie będą przestrzegać prawa. Pracownikowi grozi za to upomnienie, nagana lub kara finansową. Co ważne gdy w przypadku własnego niedopatrzenia doprowadzi on do wypadku w miejscu pracy, w którym sam zostanie poszkodowany nie może liczyć na wypłatę znacznej części lub całości odszkodowania. Pracodawca z kolei może trafić nawet do więzienia, szczególnie gdy dojdzie do poważnych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu podległych mu osób.

Każdy chciałby pracować w miejscu, gdzie dba się o jego komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też warto zastanowić się nad wykorzystaniem audytu BHP. Pracownik, który będzie pewien, że nic mu nie zagraża bardziej zaangażuje się w pracę i będzie wydajniejszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here