Inwestowanie alternatywne

0
1492
inwestowanie w bitcoiny

Każdy człowiek zastanawia się jak dorobić się dużych pieniędzy lub jak zwiększyć wartość posiadanego kapitału, trudno jest bowiem znaleźć osobę, która narzekałaby na nadmiar finansów. Zazwyczaj jest odwrotnie, ludziom brakuje bowiem środków na nowe mieszkanie, samochód, wakacje, a w skrajnych przypadkach nawet na podstawowe środki potrzebne do przeżycia.

Osoby posiadające znaczne majątki, również nie osiadają na laurach, lecz chcą cały czas powiększać ilość zer na swoich kontach. Sposobów na powiększenie swojego kapitału, zarówno tego bardzo niewielkiego, jak i znacznego jest wiele, a każda metoda, skutkująca osiągnięciem zysku, po upływie określonego czasu jest nazywana inwestycją.

W ostatnich latach bardzo popularnym stało się tak zwane inwestowanie alternatywne, stanowiące konkurencję dla tradycyjnych form zwiększania kapitału, opierających się przede wszystkim na wpłacaniu środków na konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe. Taka nowoczesna forma pomnażania środków jest dość specyficzna, ze względu na specyfikę nabywanych aktyw, którymi mogą być przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, alkohole, znaczki, monety, zakłady sportowe itd.

Inwestowanie alternatywne niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim jest to mała zmienność w ilości posiadanych środków, ponadto wiążą się ono z mniejszą dywersyfikacją oraz cechuje się stosowaniem niskiej korelacji z aktywami nabywanymi w ramach tradycyjnych inwestycji. Przykładem mogę być dzieła sztuki, w przypadku których ich korelacja z rynkami finansowymi jest znacząco mniejsza, niż aktywów występujących na tych rynkach.

Inwestowanie alternatywne wiąże się zazwyczaj z niższą płynnością finansową, niż w przypadku innych sposobów pomnażania kapitału, a także charakteryzuje się ono zwiększoną barierą wejścia. Do nowatorskich metod zwiększania oszczędności zalicza się również fundusze hedgingowe oraz inne fundusze, w tym między innymi tak zwane fundusze funduszy.

inwestowanie alternatywne

Inwestowanie alternatywne nie jest przeznaczone jedynie dla osób posiadających bardzo duże zasoby finansowe. Nie trzeba bowiem inwestować w wielkie dzieła sztuki, kosztujące często nawet kilka milionów złotów, można poszukać dzieł nowatorskich, oryginalnych, dobrze zapowiadających się artystów, którzy sprzedają swoje wytwory w przystępnych cenach. Dobrą inwestycją są również monety kolekcjonerskie, których opłacalność mogliśmy obserwować w dwa tysiące siódmym roku.

Inwestowanie alternatywne jest również świetnym rozwiązaniem dla filatelistów, którzy posiadając dużą wiedzę w tym zakresie, potrafią ulokować swoje oszczędności w naprawdę opłacalne walory pocztowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim znaczki wycofane z obiegu oraz znaczki okolicznościowe, wydane w niewielkim nakładzie.
Inwestowanie alternatywne może zostać również ukierunkowane na materiały zabytkowe, antyki, rękopisy, a także alkohole wysokoprocentowe, takie jak whisky, jak również zagraniczne wina.

Analizując przedstawione powyżej kierunki powiększania swojego kapitału, można zauważyć, iż inwestowanie alternatywne jest skierowane przede wszystkim dla ludzi z pasją, koneserów. Najistotniejsza jest bowiem posiadana wiedza o nabywanym produkcie, materiale, która pozwala na wychwycenie najbardziej efektownych i opłacalnych okazów, spychając wielkość inwestowanych środków na dalszy plan. Osoby posiadające zerową wiedzę w danej dziedzinie, nie powinny próbować inwestować w nią na siłę, lecz poszukać innego kierunku oszczędzania, który może przynieść im zyski.

Jednym z ciekawszych sposobów na inwestowanie alternatywne jest nabywanie brylantów, niestety polski rynek kamieni szlachetnych jest dość ubogi i trudno jest w niego wejść inwestorowi z zewnątrz.

inwestowanie

Problem pojawia się również w przypadku sprzedaży, trudno jest bowiem znaleźć odpowiednią drogę sprzedaży, a ponadto ryzyko, które wiąże się z możliwością zakupu podrabianego kamienia zazwyczaj odstrasza klientów. Ponadto, jeżeli my sami nie posiadamy wiedzy w tej dziedzinie, to sami możemy zostać oszukani.

Dla koneserów wysokoprocentowych trunków ciekawym, a zarazem opłacalnym może być inwestowanie alternatywne w whisky, które polega na zakupie butelek lub beczek trunku. Nabyty alkohol posiada ubezpieczenie do poziomu wartości rynkowej, a minimalny kapitał, jaki trzeba przeznaczyć na inwestycję wynosi około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Aby inwestowanie alternatywne było rentowne powinno trwać od trzech do pięciu lat, a dodatkowo istnieje możliwość natychmiastowej rezygnacji z przedsięwzięcia, co pozwala na ograniczenie ponoszonego ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here