Inwestowanie w kapitał ludzki

0
1656
inwestowanie w kapitał ludzki

Inwestycja, w odniesieniu do przedsiębiorstw, może przybrać wiele różnych form. Osobom postronnym kojarzyć się może przede wszystkim w budowę nowych hal produkcyjnych czy zakup nowoczesnych maszyn. Często jednak zapominają, że inwestycją jest też zatrudnienie pracownika i sprawienie, aby ten czuł się w danej firmie komfortowo.

Inwestycja zawsze musi przynosić wymierną korzyść, niezależnie jakiego jest rodzaju. Korzyścią tą zazwyczaj jest podniesienie zysku i rentowności przedsiębiorstwa. Inwestycje mogą być zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Czym jest inwestycja wewnętrzna?

Zazwyczaj oznacza to inwestowanie w kapitał ludzki. Nie jest to jednak najbardziej pożądane przez pracowników zwiększenie wynagrodzeń.

O czym więc mowa? Inwestowanie w kapitał ludzki to przede wszystkim stworzenie warunków, w których pracownik jest efektywniejszy i bardziej związany z przedsiębiorstwem.

Najprostszym i jednocześnie najlepszym przykładem takiej inwestycji są szkolenia. Po pierwsze, organizacja szkoleń prowadzi do zwiększenia kwalifikacji pracownika, a co za tym idzie jego efektywności w pracy. Po drugie, szkolenia zazwyczaj są tak zaprojektowane, aby zachęcać pracowników do współpracy między sobą. Dzięki temu poprawia się komunikacja wewnętrzna w firmie, co usprawnia wiele procesów, w tym procesów decyzyjnych.

Zwiększenie komfortu pracy, który wpływa na przywiązanie pracownika do firmy jest niestety trudniejsze. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a czasami również z nieobecnością pracownika w pracy. W przypadku komfortu pracy, inwestowanie w kapitał ludzki oznacza stosowanie w firmie rozwiązań takich jak wydłużenie urlopu macierzyńskiego, urlop na edukację, dofinansowanie nauki, czy możliwość dostosowania grafiku pracy.

inwestowanie w ludzi

Korzyści z tego typu rozwiązań dotyczą nie tylko osób już pracujących w danym przedsiębiorstwie, ale również potencjalnych kandydatów. Zapewnienie dodatkowych benefitów z tytułu pracy u danego przedsiębiorcy może być jednym z elementów, które skuszą kandydata to podjęcia pracy. Ponadto odpowiednie informowanie zarówno aplikujących jak i klientów pozytywnie wpływa na wizerunek firmy na rynku.

Jako zwiększenie komfortu pracy można również uznać stosowanie różnego rodzaju benefitów, w postaci kart aktywnościowych. Zniżki w sklepach, karnet na basen, siłownię czy do kina – wszystko to wpływa na morale pracownika. Obecnie zauważyć można, że jest to forma bardzo popularna, która powoli staje się standardem nawet w mniejszych przedsiębiorstwach, które konkurując z dużymi korporacjami, pozornie mogą znajdować się na straconej pozycji. Warto jednak pamiętać, że znajdzie się sporo chętnych, którzy mają dość korporacyjnego ładu i porządku i szukają mniejszej firmy, o bardziej rodzinnej atmosferze.

Formą inwestycji w kapitał ludzki jest również, dość ryzykowne, stosowanie mecenatu. Oznacza to, że firma inwestuje nie w pracownika, nawet nie w kandydata, lecz w potencjalny talent, który, po odpowiednim oszlifowaniu, stanie się diamentem wśród pracowników. Co za tym idzie, osoba taka w przyszłości może stanowić bardzo mocny punkt w działalności przedsiębiorstwa.

inwestowanie zewnętrzne

Inwestowanie w kapitał ludzki w formie mecenatu nie musi dotyczyć wyłącznie nowych, potencjalnych pracowników. Sponsoring tego typu równie dobrze może dotyczyć osób, które w danej firmie nigdy nie będą pracować – dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju artystów. Wizerunkowo przedsiębiorstwo wygląda dzięki temu znacznie lepiej, co pozytywnie wpływa na odbiór firmy przez klientów, pracowników, kandydatów, a także przez rynek. Zwiększająca się świadomość rynku sprawia, że nawet tak pozornie niewielkie działania mogą decydować o postrzeganiu przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – o jego wynikach finansowych.

Najmniej efektywną formą inwestycji w kapitał ludzki jest podnoszenie pensji pracowników. Oczywiście, każdy pracownik chce zarabiać jak najwięcej mając jak najmniej obowiązków. Jednakże pracownik nie przywiązany do przedsiębiorstwa, bez motywacji, w zespole, w którym brakuje spójności – bardzo szybko zmieni otoczenie, niezależnie od tego jak wiele będzie zarabiał.

Jak widać, form inwestowania w kapitał ludzki jest wiele. Bardzo dużo zależy od rynku, na którym porusza się dane przedsiębiorstwo, kto jest jego klientem. Pracownik stanowi wartość dodaną każdego przedsiębiorstwa. Wartości tej nie należy lekceważyć, ponieważ to dzięki pracownikowi, jego kwalifikacjom i motywacji firma wypracowuje zysk. Inwestowanie w kapitał ludzki powinno być podstawą każdego, zdrowo zarządzanego przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here