Inwestowanie w sztukę

0
1371
obrazy

Dużo osób żyje dziś z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości. Wynika to nie tylko z konsumpcyjnego stylu życia, który sprawia, że chcemy mieć wszystko natychmiast, bez czekania, ale także z faktu, iż dochody wielu rodzin wystarczają zaledwie na podstawowe potrzeby.

Dla wielu osób odkładanie nawet najmniejszych kwot wydaje się zbędne, dlatego też nie troszczą się o budowanie swojej poduszki finansowej. Inni z kolei uważają, że skoro nie stać ich na comiesięczne odłożenie kilkuset złotych to lepiej nie odkładać wcale. Naturalnie są to założenia błędne, które pewnego dnia mogą się na nas zemścić, gdy w skutek np. wypadku lub długotrwałej choroby nie będziemy w stanie pracować i zarabiać na swoje bieżące potrzeby.

Sposobów na oszczędzanie czy inwestowanie jest wiele i nie trzeba bynajmniej dysponować wielkimi zasobami wolnej gotówki, aby je zainwestować. Nie każdego będzie stać na inwestowanie w sztukę, nie każdy też z tych, których na to stać będzie znać się na sztuce na tyle, aby kupione przez niego dzieła były inwestycją, a nie jedynie wydaniem pieniędzy. Malarzy i rzeźbiarzy jest wielu, dlatego też chcąc inwestować w sztukę należy mieć przynajmniej minimalne rozeznanie w tym, co ile kosztuje i czyje dzieła cieszą się powodzeniem i mogą być traktowane jako inwestycje.

Nie każdego stać na zakup Malczewskiego czy Picassa, ale istnieje wielu mniej znanych twórców, których dzieła będą dobrym zabezpieczeniem naszych finansów w przyszłości. Warto pamiętać, że nawet dysponując niewielkimi zasobami finansowymi możemy znaleźć sposób, aby je pomnożyć.

inwestowanie w sztukę

Najprostszym i najmniej wymagającym sposobem będzie z pewnością powierzenie naszych pieniędzy bankom. Lokaty krótko i długoterminowe, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne i produkty strukturalne – w każdym banku znajdziemy bogatą ofertę, z której na pewno wybierzemy coś dla siebie.

Jeżeli samo nie potrafimy wybrać, zawsze możemy umówić się na spotkanie z doradcą, który na podstawie naszych oczekiwać i sumy pieniędzy, jaką dysponujemy pomoże nam znaleźć taką ofertę, która będzie do nas najbardziej dopasowana. Pamiętajmy, że nie musimy lokować całych naszych oszczędności w jeden projekt. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednią kwotą, to możemy pozwolić sobie na rozłożenie naszych pieniędzy na kilka lokat czy produktów strukturalnych.

Powyższe propozycje wymagają naturalnie pewnej sumy pieniędzy, którą możemy zainwestować, a jak już wspomniano, nie każdy dysponuje wolnymi środkami finansowymi. Nie należy jednak myśleć, że jeśli nie mamy odłożonej sumy, którą moglibyśmy pomnażać, to jesteśmy na przegranej pozycji. Każdego stać na odłożenie chociażby minimalnych sum, czy to korzystając z programu zaokrąglającego rachunki do pełnej sumy i przelewającego końcówki na oszczędności, czy poprzez odkładanie na koniec dnia drobnych pieniędzy, które znajdziemy w portfelu. Ta ostatnia opcja wbrew pozorom pozwala na odłożenie całkiem sporych sum, które mogą w znaczny sposób wspomóc np. nasz fundusz wakacyjny.

Wystarczy tylko pod koniec dnia odkładać wszystkie drobne monety, jakie znajdziemy w portfelu. Istnieje tu wiele różnych wariantów, można odkładać tylko monety o określonym nominale (np. 1 zł, 2 zł czy 5 zł, albo wszystkie poniżej 1 zł), albo wszystkie, które się w naszym portfelu znajdą. Pamiętać należy, że jest to propozycja raczej dla tych z nas, którzy preferują transakcje gotówkowe. Osoby, które zazwyczaj płacą kartą nie odniosą tu wielkich korzyści, ponieważ w ich portfelach rzadko znajdują się pieniądze.

W końcu należy też wspomnieć o tych, którzy nie potrafią zmobilizować się do odkładania, lub zwyczajnie wydają dokładnie tyle ile zarabiają i nie mają z czego odłożyć. Osoby takie, jeśli chcą zbudować sobie nawet najmniejszą poduszkę finansową muszą wybrać sposób, który pozwoli im na zdobycie dodatkowych środków.

sztuka

Może to być dodatkowa praca na pół lub ćwierć etatu, wypełnianie w wolnych czasie ankiet, praca jako tajemniczy klient, czy kopanie kryptowalut. W zależności od tego, jaki sposób zdobycia dodatkowych finansów wybierzemy, możemy liczyć się z zasileniem naszego budżetu mniejszą, lub większą sumą pieniędzy, jednak zawsze będą to pieniądze, których nie dostaniemy, jeżeli nie zdecydujemy się na jakąkolwiek aktywność.

Podsumowując, na oszczędzanie stać każdego. Niezależnie od tego ile wynoszą nasze dochody, ile wydajemy na życie i w jakiej sytuacji życiowej jesteśmy, zawsze możemy znaleźć odpowiedni dla nas sposób na to, bo odłożyć trochę pieniędzy, lub zarobić dodatkowe, które będą stanowić naszą finansową poduszkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here