Inwestowanie w złoto

0
1497
sztabki złota

Jednym z najcenniejszych kruszców na ziemi jest złoto, często stosowane do wyrobu biżuterii czy ozdabiania przedmiotów. Jednak jest również elementem inwestycyjnym, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Inwestowanie w złoto w dużym skrócie polega na tym samym co inwestowanie w akcje na giełdzie. Pytanie brzmi czy to się jednak opłaca, jakie ryzyko istnieje przy takim sposobie inwestowania czy zabezpieczania kapitału. Kilka pytań, na które w poniższym artykule można odnaleźć odpowiedzi.

Szukając odpowiedniej lokaty na nasze oszczędności, warto zastanowić się nad zakupem złota. Szczególnie osoby, które nie mają zaufania do państwa, banków czy drukowanych pieniędzy powinny być zadowolone z wyboru złota jako inwestycji kapitału. Złoto to jedna z bezpieczniejszych inwestycji. W razie bankructwa banków czy państw nasze złoto nie straci na wartości. Porównując złoto zakupione kilkanaście lat temu do banknotów, możemy zauważyć, że złoto nic nie straciło na swojej wartości, natomiast banknoty na skutek inflacji mogły stracić nawet kilkadziesiąt procent.

Warto również pamiętać o doświadczeniach naszego kraju w XX wieku, gdy kilkukrotnie zmieniała się waluta. Banknoty szybko stawały się bezwartościowe, natomiast złoto ciągle było w cenie. Jednak złoto jest traktowane jako surowiec, co skutkuje jego częstymi wahaniami cen. W praktyce może to oznaczać, że w przypadku nagłego spadku cen stracimy część swojej inwestycji.

inwestowanie w złoto

Decydując się na zakup złota, warto sobie wyjaśnić skąd je właściwie można wziąć, gdzie kupić i za jaką cenę. W przeciwieństwie do zakupu akcji, inwestowanie w złoto jest bardzo proste. Nie musimy otwierać żadnych rachunków ani znać specjalistycznych pojęć. Złoto możemy kupić zarówno przez internet, jak i stacjonarnych sklepach. Istnieją dwie metody zakupu złota. Pierwsza to zakup fizycznych sztabek czy monet za pośrednictwem sklepów, czy to stacjonarnych, czy internetowych. Drugą metodą jest zakup za pośrednictwem rachunku maklerskiego, różnego rodzaju certyfikaty odwzorowujące kurs złota.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup fizycznych sztabek złota

Tu jednak warto zaznaczyć, że inwestycją będą tylko sztabki oraz monety bulionowe. Chcąc inwestować, nie kupujemy złotej biżuterii, figurek czy czegokolwiek podobnego wykonanego ze złota. Tego typu wyroby są tworzone z niskiej próby złota, kosztują o wiele więcej niż złoto w nich zawarte. Więc jeśli nie mamy odpowiedniego kupca na taki towar, jedynym rozwiązaniem będzie sprzedaż po cenie giełdowej jak za złoto.

Przez to, że w takich wyrobach samego złota jest niewiele bądź jest ono niskiej próby, sprzedamy towar z dużą stratą. Podobnie sprawa się ma z numizmatami, są to monety, a czasami również sztabki, które kosztują dużo więcej niż złoto w nich zawarte. Numizmaty to rzeczy, które mogą mieć wartość jedynie kolekcjonerską, nieinwestycyjną. Przykładem mogą być monety wydawane przez Narodowy Bank Polski z różnych okazji.

Inwestycja ogranicza się tylko do dwóch rodzajów produktów, są to markowe sztabki złota oraz monety bulionowe. Monety bulionowe będą lepsze w przypadku mniejszych inwestycji. W dodatku zapewniają większą anonimowość, monety nie są numerowane. Wadą jest jednak rozmiar monet, nieprzekraczający 1 oz, przy zakupie złota w kilogramach będzie to dużym problemem. Reasumując monety bulionowe będą najlepsze przy mniejszych inwestycjach, natomiast sztabki będą idealne przy sporych inwestycjach.

złoto

A więc złoto już kupione teraz problem stanowi jego przechowywanie. Oczywiście możemy pójść do banku i zapytać o skrytki jednak tutaj będzie doliczony koszt kilkudziesięciu złotych na miesiąc. Mając zaledwie kilka uncji zupełnie się nie opłaca. Pozostaje nam trzymanie złota w domu. Warto zaopatrzyć się w tym celu w sejf.

Wszelkiego rodzaju skrytki nie będą stanowić wystarczająco dobrego zabezpieczenia dla naszych oszczędności. Tym bardziej że włamywacze bardzo dobrze orientują się w sposobie myślenia potencjalnych ofiar i potrafią błyskawicznie odnaleźć kosztowności ukryte w szafie, między ubraniami czy gdzieś w kuchni w filiżance.

Złoto bezpiecznie leży w sejfie, sprawdzamy wykresy giełdowe i widzimy, że cena złota wzrosła. Nasza inwestycja przyniosła dodatkowe pieniądze i chcielibyśmy ją spieniężyć. Gdzie to zrobić? Przede wszystkim nie warto nawet zaglądać do lombardów czy jubilerów. Ceny tam są bardzo niekorzystne i prawdopodobnie nic nie uda się zarobić. W dużych miastach warto sprawdzić ceny kantorów. Jednym z rozwiązań jest również Allegro jednak to mocno ryzykowny sposób. Najlepiej jest sprzedawać złoto bezpośrednio u dilerów metali szlachetnych, często oni odkupują towar po bardzo dobrych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here