Jak dobrze zarządzać magazynem? Jak unikać pomyłek?

0
3146
Jak dobrze zarządzać magazynem

Należy zacząć od tego, że magazyn to ludzie. Dlatego więc wyznaczenie odpowiedniej osoby do zarządzania ludźmi będzie kluczem do sukcesu pracy magazynu. Pomyłki są jak najbardziej czynnikiem ludzkim, ale niedoświadczony kierownik może nie poradzić sobie z wyzwaniem. Po pierwsze należy zacząć od wykonania planu oraz zrobienia porządku w magazynie. Każda najmniejsza rzecz musi mieć swoje miejsce. Ustalenie porządku pracy oraz wyznaczenie specjalnych stref dodatkowych na takie elementy jak składowanie czy miejsce na towary z reklamacji będzie wyznacznikiem nowego porządku. Jest jeszcze jedno do zrobienia, bo bez tego dzisiejsze magazyny nie mogłyby istnieć. Jest to program do magazynu, który będzie łatwy i prosty w obsłudze oraz pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału możliwości przez pracowników.

Zmianę oprogramowania w związku z jego zakupem, jak i sam zakup oprogramowania należy traktować jako inwestycję w działalność przedsiębiorstwa. Dzięki dobremu programowi magazynowemu pozbędziemy się bałaganu w takich szczegółach jak dokumenty magazynowe, nieuporządkowane półki, brak reguł i zasad dotyczących bezpieczeństwa w pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.

Aby dobrze zarządzać magazynem, należy dobrze poznać program magazynowy. Z kolei dobry program powinien posiadać wszystkie standardowe funkcjonalności wykorzystywane na co dzień podczas pracy na magazynie. Oprogramowanie powinno być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Od na przykład obsługi cen i kontrahentów po edycję ilościową towarów. Łatwa możliwość tworzenia i modyfikacji dokumentów typu PZ, WZ, PW, RW, MM, korekta, remanent oraz przecena. Również bardzo ważna obsługa scenariuszy lifo czy fifo oraz ręczne powiązanie dostaw i wydań towarów. Często pomijany w oprogramowaniu do prowadzenia magazynu, jednak niezbędny edytor wizualny dokumentów pozwalający tworzyć własne szablony do wydruku wraz z kodami kreskowymi. Obsługa dowolnej ilości niezależnych magazynów będzie dodatkowym atutem.

Prowadzenie magazynu z dobrym programem magazynowym nie musi być trudne. Możliwości importu i eksportu danych z Excela, moduły faktur, moduły zamówień, obsługa plików JPK, moduł wypożyczalni, możliwość korekty faktur zakupowych, możliwość integracji pozwalającej na synchronizację z popularnymi serwisami jak Allegro czy też sklepami internetowymi działającymi na systemach PrestaShop, Click Shop oraz Sky-Shop, pozwoli wydajnie wykorzystać aplikację. Tym bardziej zarządzanie magazynem stanie się łatwiejsze, gdy dobry program magazynowy pozwoli na definiowanie indywidualnych alertów ostrzegających przed różnymi zdarzeniami między innymi o osiągnięciu minimalnego stanu towarowego wybranego produktu.

Chodź nowoczesne programy magazynowe, posiadają wiele funkcjonalności oraz możliwości dodatkowych opcji, to nie wszystkie współpracują przez internet, posiadając wspólną bazę danych w chmurze. Warto więc zwrócić uwagę czy wybrane oprogramowanie lomag.pl ma taką możliwość. aby uniknąć pomyłek na magazynie podczas pracy z oprogramowaniem magazynowym, warto okresowo sprawdzać wiedzę pracowników obsługujących program magazynowy. Nie można również zapominać o ważnych aktualizacjach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here