Koronawirus ustawa – Jakie zmiany w prawie?

0
1681
covid 19

Koronawirus ustawa o szczególnych rozporządzeniach związanych zapobiegnięcie, przeciwdziałaniem i zwalczaniem tego wirusa została podpisana przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Sprawdź jakie są w związku z tym zmiany w prawie dotyczące pracy oraz życia codziennego. Jesteś ciekawy? Koniecznie sprawdź!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/koronawirus-ustawa/

Dnia 7 marca 2020 roku Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą spraw związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną. Nowe przepisy weszły w życie następnego dnia, czyli 8 marca bieżącego roku. Przepisy te umożliwiają:

• Wprowadzanie zdalnej pracy na czas kwarantanny/nadzoru epidemiologicznego

• Wypłata zasiłków na czas zamknięcia Szkół, przedszkoli, a także żłobków

• Wyłączenia przepisów prawa budowlanego

• Wyłączenie przepisów o zamówieniach publicznych

W praktyce dla sporej ilości osób bardzo ważne mogę okazać się zmiany uprawnień i pracodawców oraz pracowników.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganie, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Koronawirusa, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w kraju, przeszedł przez sejm oraz senat oraz został podpisany przez prezydenta. Ten sposobem ustawa zaczęła obowiązywać. Przekonaj się jakie są nowe uprawnienia pracodawcy i na co mogą liczyć pracownicy. 

Koronawirus ustawa – praca zdalna

Zgodnie ze specustawą, właściciele działalności mogli nakazać swojemu pracownikowi pracę zdalną. Do tej pory pracodawca mógł jedynie zaproponować wykonywanie obowiązków poza siedzibą przedsiębiorstwa. Praktyka natomiast była inna. Niektórych firmach Pracownicy, którzy wracali z terenów występowania wirusa byli odsyłanie do pracy zdalnej w domu na czas dwutygodniowej kwarantanny. Takie sytuacje krytykowała Państwowa Inspekcja Pracy. Ustawa ( art. 3) jednak jasno mówi, że: pracodawca może polecić swojemu pracownikowi, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem mieć całego wykonywania (praca zdalna)”.

Koronawirus – zasiłek na dziecko

Sytuacja z zamkniętymi szkołami, przedszkolami i żłobkami jest w tej chwili oczywista. Na co Jednak mogą liczyć opiekujący się dziećmi w domu?

Przepisy ustawy wprowadzają dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy zwolnieni są od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8. Zasiłek taki będzie wpłacony na okres nie dłuższy niż 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły czy też przedszkola. Firma doradcza Deloitte jasno wyraża: „”Dodatkowy zasiłek w stosunku do świadczenia, które pracownicy w zwykłych okolicznościach mogą otrzymywać w związku z nieprzewidywalnym zamknięciem placówki, do której uczęszcza dziecko”. 

Ponadto eksperci Deloitte zaznaczają, że: ” istotny jest, dodatkowy zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego (60 dni), mającego zastosowanie w przypadku „zwykłego” nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które nie ma związku z obecną sytuacją i ryzykiem rozpowszechniania się COVID-19″.

Zobacz też: http://www.bookbox.pl/oplata-skarbowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here