Księgowa zewnętrzna – kiedy tak, a kiedy nie?

0
1470
Księgowa zewnętrzna - kiedy tak, a kiedy nie?

Księgowość jest bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona dość skomplikowana, a w związku z tym, że prawo dość często ulega mniejszym lub większym zmianom księgowe powinny odpowiednio często się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje. W zasadzie nie możliwym jest posiadanie firmy bez współpracy z księgową. Samodzielne rozliczenia narażałyby nas na spore błędy, które mogłyby skutkować poważnymi problemami prawnymi.

Własna księgowa

Szczególnie duże przedsiębiorstwa decydują się na zatrudnienie własnej księgowej bezpośrednio w firmie. Ma to oczywiście swoje plusy. Pracownik zawsze jest do naszej dyspozycji i zajmuje się jedynie naszym przedsiębiorstwem. Dodatkowo możemy liczyć na bardzo szybki przepływ informacji. Minusem własnej księgowej jest oczywiście wysoki koszt jej utrzymania, ale nie tylko. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy pracownik zachoruje lub wybierze się na dłuższy urlop. W takiej sytuacji nie będzie żadnej osoby, która mogłaby się zająć kwestiami rachunkowości.

Księgowa zewnętrzna

Outsourcing usług księgowych jest korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale nie tylko. Równie dobrze mogą z niego korzystać większe firmy. Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet. Większość z nich wiąże się głównie ze sporymi oszczędnościami. Decydując się na zatrudnienie zewnętrznej księgowej, nie musimy tworzyć nowego stanowiska pracy, a co za tym idzie inwestować sporych pieniędzy w jego utrzymanie. Kolejna kwestia to miejsce na dokumenty. Większość dokumentów powinna znajdować się w biurze księgowym, czym samym możemy inaczej zagospodarować wolne pomieszczenia biurowe. Outsourcing usług księgowych to także obsługa niemal non stop. Nie musimy martwić się, że w okresie urlopowym zostaniemy bez osoby zajmującej się finansami. W zewnętrznej firmie naszą księgową na czas jej nieobecności zastąpi inny pracownik.

Tak naprawdę księgowa zewnętrzna może przydać się w każdej firmie, niezależnie od branży i wielkości. Nie można jednoznacznie określić przedsiębiorstw, które nie mogłyby korzystać z outsourcingu usług księgowych. Warto przemyśleć tę możliwość, ponieważ niesie ona ze sobą wiele korzyści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here