Mieszkanie w stylu industrialnym – dlaczego to to tak popularne?

0
446
Mieszkanie w stylu industrialnym

Zastanawiasz się nad odnowieniem aranżacji swojego mieszkania? W tym artykule omawiamy podstawowe cechy stylu industrialnego oraz loftowego, które przyczyniły się do ich popularności na całym świecie.

Urządzanie nowego mieszkania to fascynujące zajęcie. Dysponując odpowiednimi środkami możemy stworzyć przestrzeń całkowicie spersonalizowaną pod nasze upodobania oraz potrzeby. W ostatnich latach styl loftowy oraz industrialny cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. I chociaż większość urządzających swoje mieszkania nie ma nic wspólnego z branżą projektowania wnętrz, to jednak ze stylem industrialnym możemy się sporo opatrzyć w rozmaitych programach oraz filmach. W stylu loftowym tworzonych jest też wiele stylowych nowoczesnych lokali gastronomicznych oraz pubów. Skoro styl ten jest obecnie tak rozpowszechniony, nic dziwnego, że z czasem zaczyna on się podobać coraz to kolejnym osobom. Stąd niesłabnący popyt na wszelkie elementy wykonane w stylu industrialnym – między innymi meble.

Historia pochodzenia stylu industrialnego

Jeśli pragniemy stworzyć mieszkanie loftowe czy industrialne – takie naprawdę z prawdziwego zdarzenia, warto dokładnie przyjrzeć się od przysłowiowej podszewki, jaka jest historia tego stylu. Skąd wziął się pomysł na te wielkie otwarte przestrzenie, wysokie pustki nad pomieszczeniami, duże przeszklenia od podłogi po sufit i takie, a nie inne materiały budowlane oraz wykończeniowe? Uzasadnienie tego stylu jest ukryte w jego nazwie: “industrialny”, czyli “przemysłowy”. Mieszkania industrialne czy loftowe są to mieszkania, które nawiązują do stylu pojawiającego się w światowej architekturze w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Na skutek światowej recesji dostępnych było wiele opuszczonych i często bardzo zaniedbanych obiektów budowlanych po starych zakładach produkcyjnych, młynach czy magazynach. Zdolni nowocześni architekci w obiektach tych upatrzyli bardzo ciekawą przestrzeń do tworzenia apartamentów o wyjątkowym charakterze.

Styl industrialny w budownictwie mieszkaniowym wbrew pozorom jest dość pojemny – przecież obiekty przemysłowe mogły się od siebie różnić w zależności od okresu, w którym powstawały. Na przykład jeśli mielibyśmy do czynienia z budynkiem po manufakturze powstałej jeszcze w XVIII wieku (co w wielu miastach Europy jest dość powszechne), zapewne naszą uwagę przykułaby już sama bryła budynku. W tamtym okresie jeszcze nie używano elektryczności, dlatego budynek musiał być stworzony tak, aby maksymalnie zasilić go światłem dziennym. Często zatem obiekty przemysłowe z tamtego okresu są wysokie i długie, a w ścianie wzdłuż budynku usytuowane są wielkie okna (bardzo często zlokalizowane bardziej przy górnym stropie). Z kolei popularne wtedy zagrożenia pożarami sprawiły, że tendencją stało się tworzenie przestrzenii ubogich w jakiekolwiek elementy wyposażenia. Widoczne było tylko, to, co było absolutnie niezbędne do funkcjonowania budynku – czyli elementy różnych instalacji. W zależności od okresu budowy, w budynkach przemysłowych używano różnych materiałów. Popularne we wcześniejszych latach drewno oraz cegły z czasem zastąpiono trwalszymi materiałami takimi jak stal oraz beton. I właśnie te wszystkie wspomniane powyżej aspekty stanowią cechy charakterystyczne stylu industrialnego.

Meble loftowe i industrialne – czyli jakie?

Nie zawsze jest możliwość stworzenie domu stricte o charakterze industrialnym. Pragnąc zrealizować takie przedsięwzięcie należałoby podjąć określone działania jeszcze na etapie tworzenia samej koncepcji budynku oraz jego wnętrza. Najczęściej aranżacje tworzone są na styl industrialny – czyli projekty uwzględniają jakieś podstawowe charakterystyczne dla tego architektonicznego nurtu elementy. Do najczęściej wykorzystywanych, bo też raczej najistotniejszych należą meble. Trudno sobie nawet wyobrazić loftowy salon bez dużego loftowego stołu, stolika w stylu loft czy regału. Dzięki temu, że na rynku jest obecnie ogromny wybór najróżniejszego typu mebli, można stworzyć loftowy klimat przy niekoniecznie bardzo wysokim budżecie. Oczywiście należy pamiętać, że ceny stołów drewnianych, a tych wykonanych z płyty ogromnie się od siebie różnią, niemniej dzięki zastosowaniu tańszych materiałów aranżacje loftowe są dostępne dla dużej części inwestorów. Solidny stół industrialny można nabyć w popularnych sklepach z meblami nawet za 1500 złotych. Oczywiście cena stołu zależy również od jakości płyty, z której wykonany jest blat stołu oraz trwałości zastosowanego laminatu.

Jakie jeszcze elementy wystroju wnętrz warto uwzględnić pragnąc stworzyć loftowy klimat w mieszkaniu. Na jednej ze ścian można wykonać imitację ceglanego muru – można go również dodatkowo podświetlić, co zwiększy jego wyrazistość i nada ciekawego charakteru. Industrialny klimat mogą również tworzyć wykonane w tej stylistyce elementy oświetlenia takie jak żyrandole, kinkiety czy stojące lampy.

Opracowano przy wykorzystaniu materiałów z serwisu Budujemy Lublin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here