Notowania spółek

0
1545
notowania spółek

Giełda to warty rozważenia sposób na zainwestowanie pieniędzy. Kusi ona potencjalnych inwestorów możliwością osiągnięcia wysokiego zwrotu z inwestycji, znacznie przekraczającego oprocentowanie lokat bankowych lub Obligacji Skarbu Państwa. Z drugiej strony giełda odstrasza dużym ryzykiem – wielu ludzi straciło fortuny, licząc na łatwy zysk.

Czy opłaca się grać na giełdzie i jak się za to zabrać?

Rozpoczęcie gry na giełdzie wiąże się z koniecznością założenia rachunku maklerskiego, który umożliwi nam zakup i sprzedaż akcji. Możliwe jest to w wielu bankach, a także w domach maklerskich. Prowadzenie rachunku nie musi wiązać się ze znacznymi opłatami, może to być jedynie prowizja od osiągniętego zysku. Gdy otworzymy już rachunek, możemy zacząć kupować akcje na własną rękę, za pośrednictwem internetowego systemu bankowego.

Musimy jednak być świadomi tego, że niedoświadczonym graczom rzadko udaje się osiągnąć zysk. Na giełdzie wygrywają przede wszystkim doświadczeni inwestorzy, nierzadko posiłkujący się specjalnymi algorytmami, które umożliwiają błyskawiczne przeprowadzanie transakcji, w zależności od bieżącej sytuacji. Jeśli jednak mamy żyłkę hazardzisty, możemy spróbować gry na własną rękę, na początek jednak zainwestujmy niewielką kwotę pieniędzy i podzielmy ją przynajmniej na kilka różnych spółek.

Aby podejmować właściwe decyzje, potrzebować będziemy pewnych wskazówek. Warto przeczytać książkę lub serię artykułów poświęconych inwestowaniu na giełdzie. Dobrze jest przeanalizować historyczne kursy spółek, które nas interesują. Notowania spółek znajdziemy na wielu popularnych portalach poświęconych ekonomii. Można też zapoznać się z rekomendacjami domów maklerskich oraz dyskusjami inwestorów na specjalistycznych forach internetowych.

Jeśli brakuje nam na to wszystko czasu lub zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka, warto rozważyć powierzenie naszych środków domowi maklerskiemu. W tym wypadku możemy liczyć na wsparcie specjalisty, któremu będzie zależało na pomnożeniu naszego kapitału, gdyż jego wynagrodzenie będzie stanowił uzgodniony odsetek od wypracowanego zysku.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z usług funduszu inwestycyjnego

notowania spółek giełdowych

Fundusz, podobnie jak makler, obraca naszymi środkami na giełdzie i zarabia na prowizji od osiągniętego zysku, Na rynku finansowym jest duży wybór funduszy inwestycyjnych, Warto wybrać fundusz, który istnieje na rynku przynajmniej od kilku lat i może poszczycić się wysoką stopą zwrotu z zainwestowanych środków.

Inwestowanie na giełdzie trochę przypomina hazard. Należy liczyć się z ryzykiem swoistego uzależnienia – chęć szybkiego pomnożenia zysków skłania początkujących inwestorów do agresywnego inwestowania. Straty, które niewątpliwie się pojawią, mogą zachęcić nierozważnego gracza do inwestowania coraz większych sum w celu „odegrania się”. Należy unikać takiego scenariusza, gdyż grozi on stratą dużych środków pieniężnych. Decyzje związane z giełdą należy podejmować na chłodno, nie pod wpływem emocji.

Powinny one być odzwierciedleniem przyjętej strategii i uzasadnione konkretnymi danymi, których dostarczają notowania spółek. Obrana strategia może nie być najlepsza, ale i tak konsekwentne jej stosowanie może nas uchronić przed dużymi stratami. Podstawową zasadą, o której trzeba pamiętać, jest dywersyfikacja portfela. Starajmy się inwestować jednocześnie w akcje przynajmniej kilku, a nawet kilkunastu spółek. Ważne, by były to spółki z różnych branż, nie powiązane ze sobą bezpośrednio. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko – gdy kursy niektórych spółek będą spadać, kursy innych spółek odnotują wzrosty. Mamy wtedy duże szanse na osiągnięcie zysku.

Istotnym zajęciem inwestora giełdowego jest śledzenie bieżących wydarzeń z rynków finansowych. Nie tylko same notowania spółek stanowią przesłankę to podejmowania decyzji. Ważne są również zdarzenia polityczne, gospodarcze, ekonomiczne. Codzienna lektura artykułów w prasie i portalach internetowych pozwoli nam przewidzieć wiele nadchodzących na giełdzie zawirowań i z odpowiednim wyprzedzeniem kupić lub sprzedać akcje.

analiza

Przykładowo pierwsze doniesienia o aferze związanej z konkretnym bankiem najprawdopodobniej spowodują duży spadek kursów wszystkich banków notowanych na giełdzie. W takiej sytuacji należy sprzedać akcje z sektora bankowego i zainwestować swoje środki w inny, bardziej bezpieczny sektor.

Inwestowanie na giełdzie nie jest zajęciem prostym. Osiągnięcie satysfakcjonujących zysków wymaga wiele samozaparcia i nieco szczęścia. Straty kapitału są scenariuszem bardzo prawdopodobnym, dlatego zawsze trzeba podchodzić do tego tematu z rozwagą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here