Ochrona danych osobowych w firmie – jak mieć pewność, że jest dostateczna?

0
1377
Ochrona danych osobowych w firmie – jak mieć pewność, że jest dostateczna?

Dane osobowe niezbędne są do działania większości firm: niezależnie, czy prowadzisz sklep internetowy, czy inny rodzaj działalności, dane te stanowią element konieczny do realizacji usługi lub zamówienia. Warto więc wiedzieć czy to, co robisz, wystarcza i jak jeszcze możesz poprawić bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

Po co nam ochrona danych osobowych?

Choć przetwarzanie danych osobowych to podstawowy element procedur niezbędnych do funkcjonowania większości firm, to wciąż nie każdy wie, jakie konsekwencje może ponieść w przypadku złego zarządzania nimi. Kiedy bowiem przedsiębiorca straci tego typu dane, to, niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy, najczęściej traci również reputację i klientów.

Czy niezabezpieczone dane to duży problem?

Warto wiedzieć również, że handel danymi osobowymi to biznes, choć często nielegalny, to niezwykle dochodowy: z tego powodu dane często stają się obiektem kradzieży. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Dzisiaj, kiedy postęp w cyfryzacji osiąga zawrotne tempo, szczególnie łatwo jest o taką kradzież nie tylko z udziałem hakera, ale także szeregowych pracowników: często do skopiowania danych wystarczy bowiem proste przeniesienie plików na pendrive. Chociaż wydaje nam się, że to sytuacje marginalne, warto pamiętać, że często dostęp do niezabezpieczonych danych mają np. zwykli praktykanci. W przypadku wycieku danych najczęściej sprzedawane dalej są imiona i nazwiska, numery telefonów i adresy, ale także numery kart kredytowych i informacje wrażliwe. Te ostatnie dwa typy informacji to obszar szczególnie niebezpieczny.

Jak ochraniać dane?

Podstawową przyczyną możliwych zagrożeń związanych z utratą bądź wyciekiem danych jest brak dostatecznej świadomości zarówno wśród właścicieli firm, jak i wśród ich pracowników.

Poza samą świadomością niezbędne jest również ustalenie, które dane osobowe należy otaczać szczególną ochroną. To prowadzi z kolei do wyznaczenia odpowiednich procedur, zasad i wzorów postępowania. W tej kwestii niezwykle ważne jest także monitorowanie zachowania pracowników. Choć możemy sobie z tym wszystkim radzić sami, to z powodu tak licznych obszarów, które wymagają zabezpieczenia dobrą praktyką jest powierzanie ochrony nad swoimi danymi zewnętrznym sprawdzonym firmom takim jak tgc.eu. W ten sposób zyskujemy pewność, że o procedury wewnętrzne dbają profesjonaliści, którzy doradzą nam, jak poprawić stan naszych zabezpieczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here