Outsourcing księgowości

0
1951

Na rynku polskim pojawia się coraz więcej podmiotów świadczących usługi outsourcingowe.

Outsourcing księgowy to nic innego jak przekazanie obsługi księgowej profesjonalnemu i wyspecjalizowanemu podmiotowi, który poprowadzi za przedsiębiorstwo lub firmę pełną księgowość. Outsourcing bywa przeważnie wykorzystywany w dużych przedsiębiorstwach. Takie działanie przynosi firmie zlecającej wiele korzyści. Przedsiębiorca po zawarciu umowy z firmą outsourcingową ponosi co miesiąc stałe, zryczałtowane koszty, które może wliczyć w koszty uzyskania przychodów, a tym samym obniżają one podstawę do wyliczenia podatku dochodowego. Osoby zatrudniane w takich firmach posiadają wysokie kompetencje co zapewnia większą wydajność i mniejsze ryzyko popełnienia błędów księgowych.

Firma outsourcingowa przejmuje szereg czasochłonnych zadań takich jak: prowadzenie bieżącej księgowości, sporządzanie deklaracji podatkowych, rozliczanie płac, śledzenie i wdrażanie zmieniających się przepisów podatkowych, prowadzenie i archiwizowanie dokumentów księgowych, raporty finansowe i wspieranie kadry zarządzającej. To firma zewnętrzna ponosi odpowiedzialność karną i cywilną za ewentualne błędy księgowe. Dzięki temu managerowie zlecający outsourcing mogą skoncentrować się na innych dziedzinach i zająć się optymalizacją kluczowych procesów w firmie.

Oprócz oszczędności czasu firma zlecająca outsourcing księgowości oszczędza też pieniądze. Są to oszczędności, w zależności od warunków umowy, rzędu 20-50%. Na powyższe oszczędności składają się powierzchnia i sprzęt biurowy, koszty personalne – wynagrodzenia, premie, urlopy, koszty związane z rekrutacją, szkoleniami, oraz błędami popełnianymi przez księgowe. Lwią część stanowią oszczędności związane ze sprzętem komputerowym, oprogramowaniem, licencjami i administrowaniem tych urządzeń.

Firmy outsourcingowe to zazwyczaj duże podmioty, które zajmują się zagadnieniami kompleksowo. Dzięki temu, firmy zawierające umowę outsourcingową przy odpowiednich zapisach w umowie, mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych ekspertów w razie pojawienia się trudności prawnych bądź podatkowych. Czy są jakieś wady outsourcingu? Jedną z nielicznych może być niewłaściwy i pochopny wybór firmy. Aby uniknąć jakichkolwiek rozczarowań najlepiej jest skorzystać z polecenia znajomych, którzy współpracują z taką firmą i mają pozytywne doświadczenia w tej branży. Niektórzy przedsiębiorcy mogą się również obawiać, że przekazanie obowiązków zewnętrznej firmie może wiązać się z utratą kontroli nad własnym działem. Można tego uniknąć przeglądając na bieżąco raporty i miesięczne sprawozdania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here