Pierwszy samochód? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniach!

0
1305
Pierwszy samochód? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniach!

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią dość obszerny zakres wiedzy, ale zakup pierwszego auta zobowiązuje do poznania jej podstaw. Jakie ubezpieczenie auta jest obowiązkowe? Kiedy warto zdecydować się na dodatkowe polisy? Co zrobić, aby nie przepłacić za ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne

Zacznijmy od rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, które dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Do pierwszej kategorii zalicza się wyłącznie OC, czyli odpowiedzialność cywilna. Ta polisa odpowiada za pokrycie szkód, które możemy potencjalnie wyrządzić kierując autem. Należą do nich między innymi uszkodzenia innego pojazdu czy (odpukać!) uszczerbek na zdrowiu uczestników kolizji. Obligatoryjna wartość polisy jest liczona w milionach euro, dlatego powodując wypadek drogowy możemy spać spokojnie, nie martwiąc się o koszty.

Spośród polis dobrowolnych najpopularniejszą jest polisa AC (auto casco). Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje także między innymi naprawę własnego auta przy spowodowanej kolizji, podobnie jak jego kradzież, a nawet uszkodzenie wynikające z pożaru czy klęski żywiołowej. To relatywnie droga polisa, ale w wielu przypadkach jej posiadanie może okazać się zbawienne.

Wybierając polisy do dyspozycji mamy także NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Odszkodowanie jest wypłacane w przypadku odniesienia uszczerbku na zdrowiu proporcjonalnie do wartości polisy. Z kolei ubezpieczenie assistance może okazać się bardzo użyteczne w nieprzewidzianych sytuacjach. Obejmuje usługi takie jak pomoc drogowa, drobne naprawy w trasie czy udostępnienie auta zastępczego.

Jakie ubezpieczenie samochodu warto posiadać?

Na to pytanie nie istnieje uniwersalna odpowiedź, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Przykładowo AC stanowi bezpieczne i rozsądne rozwiązanie dla posiadaczy nowych i wartościowych aut. W przypadku kilkunastoletniego pojazdu wykupienie AC jest raczej nieopłacalne, bowiem nawet kradzież czy poważne uszkodzenie samochodu nie narażają nas na ogromne straty finansowe.

NNW to polisa, która przede wszystkim zabezpiecza nas finansowo w razie odniesienia poważnej kontuzji lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Rozważając jej zakup warto pomyśleć o swoich bliskich, ale także obecnych oszczędnościach i zabezpieczeniu finansowym. W praktyce NNW jest opłacalne i godne rozważania przy wysokiej wartości polisy. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel oszacuje uszczerbek na zdrowiu procentowo i w takim zakresie wypłaci odszkodowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również częstotliwość i sposób korzystania z auta. Jeżdżąc wyłącznie do pracy i sklepu w obrębie miasta nie ryzykujemy tak wiele, jak regularnie przemieszczając się własnym autem po kraju, przy czym w grę wchodzą także duże prędkości, osiągane zresztą także przez innych uczestników ruchu. Ostatni czynnik jest jednocześnie głównym wyznacznikiem zasadności kupowania polisy assistance.

Jak wybrać dobre i tanie ubezpieczenie pierwszego auta?

Szeroki wybór ofert ubezpieczeniowych przyprawia o ból głowy, szczególnie świeżo upieczonych właścicieli samochodu. Jak wybrać najkorzystniejszą? Liczą się oczywiście cena i jakość usługi. Poszczególne oferty są zróżnicowane, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), przekonać się czy oferta odpowiada naszym potrzebom. Warto zasięgnąć również opinii na temat ubezpieczyciela. Mniej doświadczeni kierowcy nie zawsze zdają sobie natomiast sprawę, że za kolejne lata bezszkodowej jazdy przysługują im nawet kilkudziesięcioprocentowe zniżki. O cenie decyduje również miejsce zamieszkania i wiek właściciela.

Pomocnym narzędziem z pewnością jest kalkulator OC AC. Dzięki niemu mamy możliwość porównania ofert proponowanych przez wielu wiodących i sprawdzonych ubezpieczycieli. Dobry kalkulator OC AC pozwala także po podjęciu decyzji wykupić polisę online, co przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here