2 nietypowe rzeczy o wystawianiu faktur!

faktury
fot. pexels.com

Dziś nie będzie o różnych formalnych i prawnych zagwostkach związanych z wystawianiem faktur. Dowiesz się natomiast dwóch rzeczy, które nie są aż tak bardzo popularne jeśli chodzi o temat wystawiania faktur, a warto je znać i o nich wiedzieć, aby nabrać szerszego zrozumienia i poglądy na faktury.

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/faktury-na-obecnym-rynku/

Bez firmy nie wystawisz faktury

Wiele młodych osób, które jeszcze niewiele są doświadczone na rynku pracy i w kontekście zakładania czy już prowadzenia działalności gospodarczej – faktury traktują jako magię i coś trudnego do zrozumienia. Wydaje im się, że faktury mogą wystawiać tylko firmy i że jest to coś skomplikowanego.

Jest też wiele sytuacji związany z tym, że młoda osoba, która szuka pracy, widzi, że jest możliwość rozliczenia fakturą – rezygnuje z aplikowania na takie stanowisko. To wszystko sprzyja temu, że wokół wystawiania faktury tworzy się mit.

Otóż prawda jest taka, że nie trzeba mieć firmy, aby móc wystawiać faktury i dodatkowo – nie trzeba mieć księgowości, aby faktury wystawiać. Jest wiele start-upów i serwisów, które powstały właśnie dla tych osób, co nie mają firm, a chcą rozliczyć się z kimś (nawet jako rodzaj współpracy z firmą, czyli rozliczenie B2B). Dzięki nim, że wystawiać faktury, nawet nie mając działalności gospodarczej. Dodatkowo wcale nie trzeba mieć działu księgowości, aby fakturę wystawić, takimi rzeczami zajmują się specjalne portale do wystawiania faktur lub firmy, które kompleksowo za pobraniem prowizji od zlecenia pełnią rolę wystawiania faktur, jak zarządzania kwestiami formalnymi.

Wystawianie faktur, a bycie freelancerem

Wiele osób, które rozpoczyna swoją przygodę w byciu freelancerem zapomina o tym, aby czas wystawiania faktur (ale i nie tylko, bo również innych drobnych formalności) wliczyć w usługę, czyli podać taką cenę za pracę, która będzie również wynagrodzeniem za czas wystawiania faktur i innych formalności. To bardzo potrzebne, ponieważ na wystawienie faktur również potrzebujemy czasu, który powinien być wliczony w usługę. Jeśli masz już za sobą doświadczenie w byciu freelancerem to doskonale wiesz, że wystawianie faktur tylko z pozoru wydaje się mało znaczące i nie wymagające dużej ilości czasu, a tak naprawdę jest to często czasochłonne zajęcie.

Przeczytaj też: http://www.flypolska.pl/co-nalezy-wiedziec-wyjezdzajac-w-gory/