5 najpopularniejszych produktów bankowych

0
1338
5 najpopularniejszych produktów bankowych

Choć podstawową ofertę banków stanowią konta osobiste i kredyty, to jednak nie wszystko. Jakie są podstawowe produkty bankowe dla klientów indywidualnych i czy mogą nieść za sobą dodatkowe korzyści? Sprawdzamy.

1. Konto osobiste, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Raczej nikt nie powinien polemizować ze stwierdzeniem, że podstawowym produktem bankowym jest ROR, czyli konto osobiste. Umożliwia gromadzenie i przechowywanie środków, a także dokonywanie transakcji w sposób bezgotówkowy. W praktyce jest to usługa, z której w obecnych czasach korzysta każdy.

O tym, jak otworzyć konto osobiste w banku dowiesz się z banki365.pl, tam znajdziesz również informacje o opłatach, jakie mogą być z tym związane. Tutaj jednak sygnalizujemy od razu, że w każdym banku dostępny jest podstawowy rachunek płatniczy, czyli konto pozbawione opłat, choć o ograniczonym zakresie korzystania z niego. Konieczność stworzenia takiego produktu wymuszają na bankach przepisy wprowadzone w 2018 roku.

2. Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to swego rodzaju hybryda – połączenie lokaty z ROR. Jest to konto, które służy do oszczędzania, czyli gromadzenia środków. Jest ono oprocentowane, a więc im więcej i dłużej pieniędzy na nim jest trzymanych, tym na większe odsetki możesz liczyć i tym samym, zarabiać. Przy tym masz nieograniczony dostęp do swoich środków, nie są one zamrażane. Możesz w dowolnej chwili „doładować” konto, a więc systematycznie przelewać na nie pieniądze.

Konto oszczędnościowe może być samodzielnym produktem lub usługą „podpiętą” pod konto osobiste.

3. Lokaty

Skoro o kontach oszczędnościowych była mowa, to nie sposób wspomnieć o lokatach. To depozyty bankowe. Na czym to polega? Wpłacasz bankowi określoną pulę środków, a ten, na wybrany czas, „zamraża” do nich dostęp. Po zakończeniu umowy dostajesz swój kapitał z powrotem, powiększony o należne odsetki wynikające z oprocentowania.

Korzyści z tego masz zarówno Ty, jak i bank, ponieważ w czasie, gdy Twoje pieniądze są dla Ciebie niedostępne, bank może z nich korzystać, finansując np. kredyty. A Ty zarabiasz na odsetkach, o ile… nie zdecydujesz się na wcześniejsze zamknięcie lokaty. Wtedy, choć nic nie stracisz, to także nic nie zyskasz.

Lokaty są uznawane za jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Ponadto oprocentowanie jest korzystniejsze niż w przypadku kont oszczędnościowych.

4. Kredyty/pożyczki

Produktami bankowymi, z których korzysta wielu Polaków, są kredyty i pożyczki, czyli środki, które bank przyznaje osobie wnioskującej o to zobowiązanie. Natomiast kredytobiorca zobowiązuje się do ich spłaty, wraz z należnymi odsetkami lub innymi opłatami.

Wyróżnia się ich kilka typów. Najłatwiej dostępne są kredyty i pożyczki gotówkowe, można przeznaczyć je na dowolny cel. Oprócz tego wyróżnia się m.in. kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne czy kredyty konsolidacyjne (przyznawane na spłatę innych zobowiązań).

5. Karty kredytowe

W naszym zestawieniu pięciu najpopularniejszych produktów bankowych nie mogło też zabraknąć kart kredytowych. Jest to instrument płatniczy, który umożliwia korzystanie z limitu przyznanego przez bank. A więc w praktyce, jest to rodzaj kredytu. Różnica polega na tym, że środki nie są wypłacane w gotówce lub przelewane na konto, można nimi dysponować przy pomocy wydanej przez bank karty.

Taki limit trzeba regularnie spłacać. Produkt ten będzie darmowy, jeśli będziesz korzystać z okresu bezodsetkowego, czyli uregulujesz całość zadłużenia przed określonym terminem. A gdy cały limit zostanie spłacony… ponownie możesz z niego korzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here