Co to jest BIK
Zacznijmy od tego co to jest BIK. A więc, BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jego zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie, a następnie udostępnianie, danych na temat historii kredytowej. Jeszcze do niedawna w Biurze Informacji Kredytowej mogliśmy znaleźć wyłącznie informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych w bankach czy SKOK-ach. Ze względu na rosnącą popularność pożyczek pozabankowych, a także chwilówek, obecnie w BIK możemy także znaleźć informacje na temat zobowiązań zaciągniętych w instytucjach pozabankowych.
Jeśli już zastanawiamy się nad tym co to jest BIK, w tym momencie warto wspomnieć, że dane tam zawarte odnoszą się nie tylko do naszych zobowiązań kredytowych. W BIK sprawdzimy bowiem, także nasze inne zobowiązania finansowe, takie jak faktury za media, gaz czy prąd.
Jakie dane są przechowywane w BIK
Dane zawarte w BIK dotyczą naszych zobowiązań finansowych. Odnotowane zostaną więc zarówno wszystkie pozytywne informacje jak i również te niewygodne, które nie stawiają nas w dobrym świetle. O ile negatywne wpisy w żaden sposób nie wpływają na nas bezzwłocznie i nie mają żadnych konsekwencji dla naszego codziennego życia, o tyle, w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego zobowiązania w banku, mogą dać się we znaki. Dlatego coraz częściej da się zauważyć, że wiele osób szuka informacji, czy da się wyczyścić dane z BIK.
Czy można wyczyścić dane z BIK
Zanim przejdziemy do szczegółów, bez ogródek możemy powiedzieć, że nie da się wyczyścić danych zawartych w BIK tylko dlatego, że nie są one dla nas przychylne i uniemożliwiają nam wzięcie kolejnego kredytu w banku. Nasze dane trafiają do BIK już w momencie składania wniosku o kredyt. Jeśli otrzymaliśmy kredyt, odnotowywana jest informacja o terminowej spłacie bądź opóźnieniach odnośnie każdej z poszczególnych rat, aż do czasu spłaty całego zobowiązania. Wszelkie negatywne wpisy widnieją w BIK przez okres 5 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o pozytywną historię w BIK już od pierwszego dnia. Jeśli decydujemy się na zobowiązanie finansowe, musimy w pełni odpowiedzialnie podejść do sprawy i wywiązywać się z zawartej umowy.
Przypadki, w których możesz wystąpić o usunięcie danych z BIK są ściśle regulowane. Kiedy więc możesz wnioskować o usunięcie danych z BIK?
Po pierwsze, w przypadku gdy stwierdziłeś, że dane zawarte w BIK są nieprawdziwe. Oczywiście nie powinno mieć to miejsca. Zdarzają się jednak sytuacje, że ktoś stwierdził, że dane w raporcie BIK nie są zgodne ze stanem faktycznym. W takiej sytuacji mamy prawo wystąpić z wnioskiem do instytucji, która te dane przekazała, o ich usunięcie bądź korektę.
Po drugie, możemy wystąpić o usunięcie danych z BIK jeśli minęło już 5 lat i chcemy mieć 100% pewności, że problematyczne dane zostaną usunięte z naszego BIK.
Po trzecie, po spłaceniu kredytu możemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych dotyczących tegoż zobowiązania. Co ważne, dotyczy to tylko i wyłącznie zobowiązań już spłaconych.
Jak widać nie ma wielu sytuacji, w których możemy wystąpić z wnioskiem o usunięcie bądź skorygowanie danych zawartych w BIK. Dlatego zawsze zanim zdecydujemy się na kolejne zobowiązanie zastanówmy się czy nas na nie stać, a jeśli już się go podejmiemy, wywiązujmy się rzetelnie z zawartej umowy.