Czy warto wcześniej spłacić kredyt? Wady i zalety wcześniejszej spłaty

0
1388

W Twoim budżecie domowym pojawiło się więcej pieniędzy niż zwykle? To bardzo dobra wiadomość i szansa na to, aby wcześniej spłacić swoje zobowiązania finansowe. Wiele osób, które zaczęły lepiej zarabiać, zastanawia się nad tym, aby spłacić kredyt i po prostu mieć go z głowy. Zanim jednak to zrobisz, zobacz czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca i czy nie lepiej jest wykorzystać nadmiar gotówki w inny sposób.

Czy kredyt można spłacić przed czasem?

Praktycznie każdy bank umożliwia swoim klientom możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Nie zawsze jednak odbywa się to na takich samych zasadach i każdy bank inaczej podchodzi do klienta, który chce wcześniej spłacić swoje zobowiązanie. Zanim więc podpiszesz umowę kredytową, dokładnie sprawdź, czy Twój bank pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę i jak podchodzi do tego tematu. W jednych placówkach nie będzie to stanowiło żadnego problemu w momencie, gdy w drugich napotkamy pewne trudności.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Nie zapominajmy o tym, że banki w głównej mierze zarabiają na odsetkach, które spłacają ich klienci. W momencie, gdy będziesz chciał wcześniej spłacić swoje zobowiązanie, to bank powinien obniżyć wszystkie koszty, które zostały wliczone w całkowity koszt kredytu. Dla nas jest to dobra informacja, dla banku niekoniecznie. Właśnie dlatego wiele placówek zabezpiecza się przed taką sytuacją i w umowie kredytowej zamieszcza zapis o prowizji, która pobierana jest, gdy klient chce wcześniej spłacić swój kredyt. Taka prowizja nie powinna wynosić więcej niż 3% całości zaciągniętego zobowiązania. Dobra wiadomość jest taka, że wiele banków rezygnuje z tego typu opłat i w momencie, gdy klient chce spłacić swoje zobowiązanie np. kredyt oddłużeniowy, to może zrobić to bezkosztowo.

Alternatywa dla wcześniejszej spłaty kredytu

Gdy chcesz wcześniej spłacić swój kredyt oddłużeniowy, hipoteczny lub jakikolwiek inny, a Twój bank pobiera za to prowizję, możesz skorzystać z innego sposobu na wcześniejszą spłatę rat. Jeśli masz wystarczająco dużo gotówki, to możesz co miesiąc nadpłacać kredyt, dzięki czemu koniec końców szybciej spłacisz całość. Niestety również i w tym przypadku mogą pojawić się schody, które uniemożliwią klientowi bezkosztową nadpłatę.

Niektóre banki umożliwiają klientom nadpłacanie kredytu bez dodatkowych kosztów, ale tylko przez określoną liczbę razy w roku. Może być np. tak, że przez 3 miesiące będziesz nadpłacać kredyt bez kosztów, a podczas następnej próby zostanie pobrana prowizja. Warto zapoznać się z umową i przeanalizować jak w Twoim przypadku bank podchodzi do kwestii nadpłacania.

Przed wzięciem kredytu warto też skontaktować się z doradcą finansowym https://splatapozyczek.pl/kredyt-oddluzeniowy/, który znajdzie najlepszą ofertę bez prowizji i dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here