Inwestowanie małych pieniędzy

0
1591
małe pieniądze

Czy warto inwestować małe sumy? Znaczącym problemem inwestowania małych sum pieniędzy są wolno rosnące zyski. Ale nie warto się do tego zniechęcać! Ponieważ nawet zainwestowanie małych pieniędzy jest korzystniejsze niż zamrożenie gotówki na rachunku, gdzie pieniądze ze względu na inflację z roku na rok będą traciły swoją wartość. Czy istnieje możliwość, by z kwoty 100, 200 lub 500 złotych miesięcznie po paru latach otrzymać cieszące nas zyski?

Odpowiedź na to pytanie brzmi:Tak! Akcje spółek, obligacje skarbowe, bankowe fundusze inwestycyjne czy inwestycja w surowce, to metody sprawdzonych i zyskownych sposobów na zainwestowanie niewielkich sum pieniędzy.

Pewny zysk z obligacji skarbowych

Gdy cenimy sobie jasną, pewną i odporną na notowania na giełdzie metodę inwestowania, ponadto jesteśmy cierpliwi i bardziej zależy nam na ochronie gotówki przed skutkami inflacji, należy zainteresować się kupnem obligacji skarbowych na przykład na okres 10 lub 20 lat. Do głównych zalet obligacji zaliczyć należy ich prostotę, oraz oszczędność czasu, którego nie stracimy na przykład na poszukiwania wartościowych lokat bankowych.

Kluczową kwestią dotyczącą obligacji jest ich regularne wykupywanie, oraz pewna dyscyplina którą należy posiadać by systematycznie odkładać niewielkie sumy na dalsze inwestowanie.
Niewątpliwą zaletą obligacji jest to, że można je wykupić bez żadnych ukrytych opłat.

Dalsze możliwości inwestycji

Gdy chcemy zainwestować niewielkie pieniądze należy zwrócić uwagę na wykup akcji spółek skarbu Państwa, lub tych notowanych na giełdzie papierów wartościowych.
W odróżnieniu od obligacji, wykupienie akcji spółek jest opcją znacznie niebezpieczniejszą, ale w wypadku powodzenia zysk będzie nieporównywalnie większy.

Musimy jednak pamiętać, że największe szanse na powodzenie daje nam zróżnicowanie i rozbicie naszych inwestycji. W wypadku niepowodzenia, nie stracimy całości zainwestowanych środków, a jedynie ulokujemy je w źródle przynoszącym nam dotychczas zyski.

Fundusze inwestycyjne

Podstawową zaletą funduszy inwestycyjnych jest ich unikatowość. Będąc inwestorem indywidualnym nie będziemy posiadali dostępu do tego typu rodzaju operacji inwestycyjnych, jakie dają nam właśnie fundusze.

Warto nadmienić iż zarządzanie funduszami odbywa się pod dyktando wieloletnich zawodowców, co sprawia że sami nie musimy zagłębiać wiedzy z tej tematyki, a jedynie zdać się na doświadczenie i fachowość profesjonalistów z tej dziedziny.

Bardzo często same fundusze stosują ciekawe polityki dotyczące samego progu wejścia. Zdarza się że ustalony na początku niski próg kapitału wstępnego, po pewnym czasie może być powiększany.

inwestowanie pieniędzy

Opcje bez ponoszenia ryzyka

Co natomiast w wypadku gdy jako inwestor nie chcemy podjąć ryzyka związanego z ewentualną stratą? Wtedy, najbezpieczniejszym sposobem inwestowania jest lokowanie inwestycji na lokacie bankowej.
Wprawdzie zysk płynący z tego typu opcji jest mocno ograniczony, jednak daje nam gwarancje i pewność dochodu.

Aktualnie wybór lokat bankowych jest bardzo duży. Oprocentowanie tych instrumentów waha się w granicach 2-3 % w skali roku.
Zwrócić warto jednak uwagę na fakt, iż osoby dysponujące większym kapitałem, są w stanie na indywidualnych warunkach negocjować oprocentowanie swoich lokat.
Wtedy ich wysokość wynosi od 5 do nawet 9 procent.
Musimy jednak pamiętać że w wypadku jakiegokolwiek wyboru, musimy umieć zarządzać ryzykiem i liczyć się z ewentualnymi (choć czasami niemożliwymi) stratami.

Decydując się na lokatę należy zwrócić szczególną uwagę na warunki umowy zawartej pomiędzy nami a bankiem.
Często okazuje się że zwiększone oprocentowanie lokat gwarantowane jest przez pierwsze miesiące trwania umowy, by później wynosiły promil, dający nam śladowe zyski.

W takim momencie rozsądne jest by dokładnie prześwietlić rynek bankowy i znaleźć lokatę, mogącą w pełni spełnić nasze oczekiwania.

inwestowanie małych pieniędzy

Początki bywają trudne

Każde nadwyżki pieniędzy pojawiające się w naszym budżecie możemy wydać na bieżące potrzeby, zaoszczędzić lub zainwestować.
Ostatnia z opcji sprawia że przed nami otwiera się szereg interesujących możliwości.
Pamiętać jednak należy, że każde operacje pieniężne niosą ze sobą niewielkie, ale jednak występujące ryzyko.

Na początku naszej przygody z inwestowaniem zdecydujmy się na inwestowanie małych kwot pieniędzy. Dzięki temu nabierzemy wymaganej wprawy, a nabyte doświadczenie zaprocentuje gdy będziemy gotowi do inwestowania znacznych sum pieniędzy.
Nie należy się jednak bać!
Decyzja o rozpoczęciu inwestowania, może być najlepszą podjętą przez nas decyzją w życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here