Inwestowanie oszczędności

0
1512
inwestowanie oszczędności

Trudno jest znaleźć w swoim otoczeniu osobę narzekającą na nadmiar pieniędzy, zazwyczaj jest odwrotnie, ludziom brakuje bowiem środków na mieszkanie, samochód, nowy komputer, a w skrajnych przypadkach nawet na podstawowe środki potrzebne do życia. Wiele osób posiada odłożoną pewną sumę pieniędzy, jednak nie powiększają jej, bojąc się, iż inwestowanie oszczędności wiąże się z ryzykiem ich utraty. Warto jest jednak przemyśleć możliwości powiększenia swojego kapitału, gdyż może okazać się, iż jest to wysoce opłacalne.

Najtrudniejsze są oczywiście początki, gdyż po pierwsze musimy znaleźć najlepszy sposób na inwestowanie oszczędności, poświęcić czas na poznanie przebiegu procedury, a przede wszystkim odciąć się od stereotypowego myślenia, iż inwestorem może zostać jedynie osoba posiadająca znaczny kapitał początkowy.

Powiększania swoich środków może podjąć się każdy, jednak nie można łudzić się, iż inwestowanie oszczędności o małych wartościach, przyniesie w krótkim okresie horrendalne zyski, które są niestety zazwyczaj proporcjonalne do kapitału początkowego. Lokowanie środków warto jest jednak rozpocząć nawet przy małym wkładzie pierwotnym, jeżeli bowiem będziemy regularnie inwestować niewielkie sumy możemy uzyskać imponujące efekty. Będziemy obserwować regularny wzrost ulokowanych pieniędzy, które nie będą w bezpośrednim polu naszego zasięgu, przez co ciężej będzie nam je wydać.

Inwestowanie oszczędności powinno rozpocząć się od dokładnego rozpoznania rynku oraz zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa. Jednym z najmniej korzystnych rozwiązań jest korzystanie z usług pośredników, których jeżeli mamy małą wiedzę w zakresie lokowania funduszy powinniśmy ograniczyć do minimum, gdyż prowizje, jakie pobierają oni za swoje usługi, przy małych wartości inwestowanych środków, mogą doprowadzić do całkowitego pochłonięcia zysków.

oszczędności

Dobrą zasadą jest również inwestowanie oszczędności własnych, a nie pożyczanych, nawet jeżeli na początku będą to bardzo małe kwoty. Ze względu na to, iż nie mamy początkowo doświadczenia w lokowaniu środków, może dojść do całkowitej utraty inwestowanej sumy, co będzie skutkowało tym, iż nie tylko nie zarobimy, ale również zostaniemy z kredytem do spłacenia. Ponadto oprocentowanie pożyczki może w końcowym rozrachunku doprowadzić do całkowitego pochłonięcia osiągniętych zysków.

Początkujący inwestorzy powinni również unikać rozwiązań, z których nie ma możliwości wycofania się. Inwestowanie oszczędności powinniśmy bowiem rozpocząć od określania czy jest możliwość wyjścia z danej inwestycji, odzyskując wpłacone środki, z zyskiem lub ze stratą, jeżeli nie umiemy znaleźć takiej możliwości, to powinniśmy zdecydowanie zrezygnować z przedsięwzięcia.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku inwestowania oszczędności poprzez ich pożyczanie na procent, jeżeli nie wiemy kiedy zostaną one zwrócone, nie podejmujmy takiego ryzyka. Nieintratnie może być również przeznaczanie środków na zakup dzieł sztuki, zabytków, alkoholu, przedmiotów kolekcjonerskich, jeżeli nie mamy pewności, iż towary te będą sprzedawać w sposób łatwy i płynny.

Istnieje kilka sposobów na inwestowanie oszczędności o małych wartościach, co miesiąc nieznacznie dokładając ilość kapitału.
Najbardziej znaną oraz najstarszą metodą są konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe, które pozwalają, poprzez comiesięczne odkładanie określonej kwoty, na zaoszczędzenie większego kapitału, który pozwoli nam na dokonanie kolejnych inwestycji.

inwestowanie

Jest to najprostszy sposób na inwestowanie oszczędności, gdyż nie wymaga on wiedzy specjalistycznej, z porównaniem ofert banków poradzi sobie bowiem każda osoba z co najmniej średnim wykształceniem, a otwarcie konta oszczędnościowego lub lokaty wymaga jedynie jednej wizyty w banku. W przypadku tej metody warto jest co miesiąc sprawdzać osiągnięte zyski oraz przeglądać oferty innych banków, gdyż może okazać się, iż zaproponują nam oni bardziej intratną ofertę.

Kolejnym sposobem na inwestowanie oszczędności są obligacje. Najbezpieczniejszą ich formą, chroniącą nas przed inflacją są obligacje państwowe. Istnieje możliwość ich nabywania co miesiąc, za niewielkie kwoty. Osoby będące skłonne do podjęcia większego ryzyka, przy proporcjonalnym zwiększeniu zysków, mogą przeznaczyć swój kapitał na zakup obligacji korporacyjnych, w przypadku których rezygnacja z inwestycji jest znacząco trudniejsza, w porównaniu z obligacjami państwowymi.

Inwestowanie oszczędności można również przeprowadzić poprzez fundusze inwestycyjne. Jednostki kupuje się zazwyczaj on-line i można tego dokonywać co miesiąc. Dużą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest prostota rezygnacji z inwestycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here