Inwestowanie w obligacje

0
1453
inwestowanie w obligacje

Przyjmuje się, że inwestowanie pieniędzy jest ryzykowne i nie jest to zadanie odpowiednie dla każdego. Oczywiście można się z tym zgodzić, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy lub czasu na zajmowanie się inwestycją, a oczekujemy krociowych zysków, wtedy możemy się naciąć na nietrafioną inwestycję.

Jeśli brak nam wiedzy, a mimo tego nie chcemy patrzeć jak nasze ciężko zarobione pieniądze leżące na koncie stale tracą na wartości warto zdecydować się na jakąś formę bezpiecznej inwestycji naszych środków pieniężnych, godząc się przy tym na fakt, że zarobek będzie tylko nieznacznie przekraczał wartość inflacji. Jednak pamiętajmy, że zawsze nawet minimalny zysk jest znacznie lepszy niż strata.

W związku z tym przyjrzyjmy się teraz bezpiecznym formom lokowania kapitału, wśród których zdecydowanie wyróżniają się inwestowanie w obligacje, a także w lokaty kapitałowe. Równie bezpieczną ewentualnością jest również trzymanie naszych na oprocentowanym koncie oszczędnościowym zamiast na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Jaka jest między nimi różnica?

Przede wszystkim obligacje są emitowane przez państwo (znacznie rzadziej przed duże firmy) i ich oprocentowanie oraz data gwarantowanego zakupu jest znana w momencie zakupu. Obligacje są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ bankructwa państwa, zwłaszcza w Europie są raczej zjawiskiem rzadko spotykanym. Dobrze jest podczas rozważania tej formy inwestycji wziąć pod uwagę, że najlepsze warunki oprocentowania mają obligacje o najdalszym terminie wykupu, a same obligacje są inwestycją stosunkowo długoterminową, gdyż zazwyczaj obligacje są emitowane na jeden, dwa, pięć lub nawet dziesięć lat i w tym czasie nasze środki są zamrożone.

inwestowanie

Alternatywą dla obligacji skarbowych mogą być lokaty bankowe, z reguły na podobnym poziomie oprocentowania, jednak dostępne również na znacznie krótsze okresy rzędu pół roku, a nawet miesiąca. Jeśli odpowiada nam taka krótkoterminowa inwestycja to warto prześledzić oferty banków, wśród których znajdziemy pewne różnice wysokości oprocentowania i wybrać najkorzystniejszą spośród nich.

Kolejną formą bezpiecznego inwestowania jest rachunek oszczędnościowy, który różni się nieco od standardowego konta w banku. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do niego jest oprocentowany, co prawda z reguły nieco niżej niż lokaty czy obligacje, jednak ciągle jest to pewien procent zysku.

W zamian za niższe oprocentowanie niż na lokatach i obligacjach otrzymujemy możliwość dość swobodnego zarządzania naszymi środkami, możemy je w razie potrzeby przelać na zwykłe konto, nawet w całości, w dowolnym momencie od rozpoczęcia inwestycji, bez potrzeby czekania na termin zapadalności jak w przypadku lokat. Istnieją oczywiście lokaty pozwalające przedterminowo wypłacić zainwestowane pieniądze, jednak z reguły ceną za to jest utrata wypracowanych odsetek, więc w takim wypadku możemy wypłacić tylko zainwestowany kapitał.

Oprócz tych form, ciekawym rozwiązaniem na inwestycję, chociaż dziś już może nieco zapomnianym jest zakup numizmatów lub znaczków pocztowych. Oczywiście w tym wypadku niezbędny jest już pewien poziom wiedzy, niezbędnej do ocenienia, czy konkretna oferta jest wystarczająco atrakcyjna i może nam przynieść realny zysk w dłuższej perspektywie. Inwestycja tego typu jest już raczej zaliczana do tych obarczonych ryzykiem utraty przynajmniej w części naszych zainwestowanych środków.

obligacje

Podobne ryzyko jest obecne jeśli zainteresujemy się funduszami inwestycyjnymi. Banki proponują bardzo szeroką ofertę funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka inwestycyjnego, jednak również tu należy zachować powściągliwość, ponieważ żaden z funduszy nie da sto procent gwarancji, że przyniesie zysk nawet w przypadku dekoniunktury. Taką gwarancję dają tylko wspomniane wyżej obligacje, lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Dla osób, które są skłonne podjąć duże ryzyko, w zamian za możliwość dużego zwrotu z inwestycji można zaproponować zainteresowanie się rynkiem tzw. kryptowalut, czyli walut cyfrowych, którymi można spekulować na dedykowanych giełdach. Waluty takie są generowane poprzez kopanie czyli instalację oraz uruchomienie na komputerze specjalnego oprogramowania wykonującego algorytmy obliczeń kryptograficznych.

Należy jednak pamiętać, że spekulacja kryptowalutami jest podobna do gry na prawdziwej giełdzie akcji i tylko nieliczni są w stanie osiągnąć na tym stosowne zyski. Możemy zatem potraktować to jako niewielki element dywersyfikacji naszych środków, gdzie część inwestujemy w bezpieczne rozwiązania jak lokaty kapitałowe czy obligacje, natomiast część w bardziej ryzykowne instrumenty jak fundusze czy kryptowaluty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here