Inwestowanie w ropę

0
1520
platforma wiertnicza

Z surowcami naturalnymi spotykamy się codziennie, chociażby w sytuacjach, gdy tankujemy samochód (ropa), kupujemy pieczywo (zboża) lub zimą palimy w piecu, aby ogrzać dom (węgiel lub gaz). W rachunkach za powyżej wymienione towary widzimy, jak mocno potrafią wahać się ceny surowców naturalnych. Szczególnie pali na stacjach benzynowych.

Właśnie z powodu dużej zmienności cen surowców mineralnych surowce naturalne są rynkiem, na którym dochodzi do dużych gier spekulacyjnych – rynek jest bardzo duży i bardzo płynny. Do tego charakterystyka rynków, które są kontrolowane przez różnego rodzaju organizacje (np. wydobycie ropy naftowej kontrolowane jest przez OPEC) oraz duży wpływ na warunki pogodowe (wielkość zbiorów zbóż itp.) powodują, że na rynku pojawia się wiele okazji inwestycyjnych – zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Oczywiście inwestowanie na rynku surowcowym nie polega na kupowaniu produktu materialnego – trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy kupujemy pszenicę za 10 000 złotych, a kolejnego dnia dostarczana jest ona do naszego mieszkania. Inwestowanie w surowce polega na kupowaniu odpowiednich instrumentów pochodnych (np. kontrakty terminowe, rynek FOREX), których wycena opiera się na cenach surowców naturalnych. Bardzo często taki instrumenty mają jeszcze większą zmienność cen ze względu na zastosowanie tak zwanego lewara.

Czym jest lewarowanie, czyli inaczej dźwignia finansowa?

Jak nazwa może sugerować, dźwignia finansowa „dźwiga” naszą inwestycje. Powoduje, że nasze zaangażowanie w daną pozycję rynkową jest jeszcze większe. Na przykład, jeżeli inwestycja jest lewarowana 1:10 oznacza to, że tak naprawdę wielkość naszej pozycji jest dziesięciokrotnie większa, niż zainwestowany kapitał. Lewarowanie niesie ze sobą szansę oraz ryzyko. Dzięki przykładowemu poniesieniu wartości inwestycji dziesięciokrotnie w stosunku do zainwestowanego kapitału, zmiana wartości instrumentu bazowego (np. ceny ropy naftowej) powoduje, że nasz zysk na instrumencie lewarowanym jest dziesięciokrotnie wyższy.

rafineria ropy

A ryzyko? Cóż, jak nie trudno się domyślić, ryzyko występuje w sytuacji, gdy instrument bazowy zaczyna tracić na wartości. Wtedy już spadek ceny o 10% powoduje, że… tracimy całość zainwestowanych środków. Można więc powiedzieć, że dźwignia finansowa jest bardzo interesującym narzędziem, pozwalającym zwiększyć potencjalne zarobki, jednak jest bardzo ryzykowna. Jeden z wielkich inwestorów nazwał kiedyś dźwignię finansową bronią masowego rażenia. Trudno się z nim nie zgodzić.

Inwestowanie na rynkach surowców jest stosunkowo proste pod względem technicznym. Istnieje wiele biur maklerskich oraz platform inwestycyjnych, które dają dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów, których ceny uzależnione są od instrumentów bazowych (surowców lub walut).

Najpopularniejszym surowcem wśród inwestorów jest ropa naftowa

Trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie na tym paliwie kopalnym opiera się dzisiejszy świat. Oczywiście, coraz mocniej rozwijają się alternatywne źródła energii, jednak nie oszukujmy się – na dzień dzisiejszy podstawowym paliwem kopalnym, które gwarantuje krajom bezpieczeństwo energetyczne jest właśnie ropa naftowa.

Dodatkowo spora podatność cen ropy na działania OPEC (organizacja zrzeszająca kraje wydobywające ropę naftową – steruje wielkością wydobycia wpływając na ceny rynkowe) oraz różnego rodzaju wydarzenia polityczno-gospodarcze, sprawia, że inwestowanie w ropę jest zajęciem emocjonującym oraz pozwalającym zarobić na dużej zmienności cen.

inwestowanie w ropę

Z powyższych powodów, kluczowe w inwestowaniu w ropę oraz inne surowce naturalne, jest śledzenie bieżących wydarzeń politycznych i gospodarczych, które mogą mieć wpływ na cenę. Również niektóre wydarzenia pogodowe mogą wpływać na ceny – np. szalejące sztormy, powodzie lub susze.

Drugim z istotnych obszarów, na które trzeba zwracać uwagę inwestując w surowce jest analiza techniczna. Nie da się ukryć, że na tak płynnym rynku analiza techniczna po prostu działa. Być może jest to efekt psychologii tłumu? Trudno powiedzieć, w każdym razie odnajdywanie na wykresach kształtujących się specyficznych formacji pozwala „przewidywać” przyszłość na podstawie analizy przeszłości.

Inwestowanie w surowce na pewno nie jest najprostsze, ale potencjalnie daje dużo zarobić. Jest to zajęcie emocjonujące, które potrafi pochłaniać sporo czasu w zależności od wielkości zaangażowanego kapitału oraz przyjętego horyzontu czasowego inwestycji. Początkującym inwestorom polecam rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w ropę od niewielkich kwot – na początku najważniejsza jest nauka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here