Inwestowanie w srebro

0
2089
inwestowanie w srebro

W obecnych warunkach, w których oprocentowanie lokat jest niezadowalająco niskie, podobnie obligacji rządowych, szukamy alternatywnych źródeł inwestowania oraz przechowywania kapitału. Wiele osób jest zrażonych do inwestowania w akcje bezpośrednio lub poprzez fundusze inwestycyjne po kryzysie finansowym z 2008, podczas którego stracili bardzo dużo swoich oszczędności. Z tego powodu inwestowanie w akcje oraz przechowywanie środków w banku stało się dla nich zagrożeniem – po prostu nie ufają systemowi bankowemu. Szukają bardziej namacalnych i materialnych sposobów inwestowania.

Jednym z pomysłów na takie inwestowanie jest zakup metali fizycznych w formie fizycznej. Takie podejście spełnia dwa podstawowe warunki, które są istotne dla osób, które nie wierzą w system bankowy i gwarancje rządowe: po pierwsze, pozwala inwestować na rynku surowców; po drugie, inwestycja jest namacalna, fizyczna i niezależna od stabilności systemu bankowego – nie pochłonie jej inflacja, nie zostanie skonfiskowana przez rząd (chyba, że siłą!).

Inwestowanie w srebro fizyczne, czyli w monety w specjalne sztabki jest ciekawą alternatywą, często uważaną nawet za lepszą metodę niż inwestowanie w złoto. Dlaczego? Złoto jest bardzo drogie – bardzo trudno lokować w nie niewielkie kwoty regularnych oszczędności. Ze srebrem jest inaczej. Zakup monet i sztabek inwestycyjnych jest stosunkowo tani.

Inaczej może być z monetami kolekcjonerskimi, które wypuszczane są przez mennice w ograniczonym nakładzie z różnych okazji. Wtedy inwestujemy nie tylko w srebro jako metal szlachetny, ale także w monetę mającą cechy produktu rzadkiego. Z jednej strony istnieje szansa, że z czasem wartość kolekcjonerska monety wzrośnie, z drugiej już na starcie płacimy za nią więcej, niż za fizyczny kruszec.

srebro

Dlatego jeżeli interesuje na jedynie inwestowanie w kruszec oraz przechowywanie oszczędności w formie materialnej, to najlepszą metodą są monety i sztabki inwestycyjne. Kupić je można praktycznie w każdym sklepie numizmatycznym. Posiadają one oczywiście niezbędne certyfikaty potwierdzające autentyczność nabytego metalu szlachetnego.

W przeszłości zdarzały się okresy, w których złoto było bardzo pożądanym materiałem w czasach kryzysów – dochodziło nawet do sytuacji, w których państwo konfiskowało metale szlachetne, z wyłączeniem drobnej biżuterii. Ze srebrem było inaczej. Co prawda jest też metalem szlachetnym, reagującym na wydarzenia polityczno-gospodarcze podobnie jak złoto, jednak nie jest wystawione na świecznik. Srebro rzadko bywa przedmiotem pożądania rządu, który skupia uwagę głównie na złocie. Paradoksalnie więc, inwestowanie w srebro fizyczne jest bezpieczniejsze niż w złoto!

Kolejnym atrybutem, dzięki któremu srebro jest wygodniejszym kruszcem inwestycyjnym, jest jego płynność w niewielkich kwotach. Ze względu na cenę złota oraz wielkość monet i sztabek inwestycyjnych, trudno spieniężyć kruszec o wartości 1000 zł, na przykład w nagłych przypadkach, gdy pilnie potrzebujemy gotówki. Ze srebrem nie ma takiego problemu.

Dane pokazują, że srebro jest pożądanym metalem, którego używa się nie tylko w branży jubilerskiej, ale także w przemyśle! Srebro używane jest w produkcji komputerów, sprzętu RTV, telefonów komórkowych, a nawet sprzętu medycznego. Tak szerokie zastosowanie powoduje, że popyt na srebro istnieje, co jest bardzo dobrą informacją dla inwestorów.

Z drugiej strony, wydobycie srebra w kopalniach na świecie spada. Jeżeli popyt wzrasta, a podaż maleje to prawa ekonomii są nie ubłagane – cena musi w czasie wzrastać.

srebrne talerze

Oczywiście bardzo trudno przewidzieć, jaką stopę zwrotu można osiągnąć inwestując w srebro. Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Mimo wszystko, w celu dywersyfikacji własnego portfela inwestycyjnego warto kupić monety lub sztabki inwestycyjne srebra. Właśnie ze względu na dużą płynność, niezależność od kaprysów rządu (blokowanie środków na kontach bankowych lub ograniczanie wypłat z bankomatów!), zachowanie antycykliczne (ceny srebra rosną podczas kryzysów, gdy większość aktywów traci na wartości).

Inwestowanie w srebro w postaci fizycznej daje nam poczucie bezpieczeństwa

Jaką kwotę warto zainwestować w srebro? To już kwestia indywidualna uzależniona od preferencji inwestora, jego skłonności do ryzyka oraz zaufania do instytucji bankowych i rządowych. Niemniej jednak, uważam, że ok. 5-10% swoich oszczędności warto przetrzymywać w formie fizycznych metali szlachetnych. W czasach kryzysów warto zwiększyć zaangażowanie nawet do 20% – przezorny zawsze ubezpieczony.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here