Inwestowanie w waluty

0
1482
inwestowanie w euro

Rynek walutowy jest bardzo trudnym i kapryśnym rynkiem podatnym na wpływ wielu czynników zewnętrznych – zwykłe wystąpienie prezesa banku centralnego może spowodować znaczący ruch na kursach walut danego kraju. Z drugiej strony, dzięki dużej zmienności i płynności rynek walutowy jest bardzo dynamiczny i interesujący dla osób lubiących aktywny sposób inwestowania.

Mimo, że duża zmienność i podatność na czynniki zewnętrzne powoduje, że wycena portfela inwestycyjnego podlega również sporym wahaniom, to inwestowanie w waluty z sukcesem jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy przestrzegać kilku zasad na tym specyficznym rynku.

Dobrą metodą inwestowania w waluty jest traktowanie danego kraju jak przedsiębiorstwa, a jego waluty jak akcji tego przedsiębiorstwa. Sprowadzenie danego kraju do roli przedsiębiorstwa powoduje, że inaczej patrzymy na waluty. Jeżeli przedsiębiorstwo jest zarządzane z wizją, posiada strategię rozwoju, zwiększa swoje przychody, notuje coraz wyższe zyski przy jednoczesnym zagarnianiu kolejnych rynków, to akcje takiego przedsiębiorstwa zyskują na wartości.

Podobnie jest z walutami (akcjami) kraju (przedsiębiorstwa). Jeżeli kraj prowadzi rozsądną politykę monetarną i fiskalną, odnotowuje wysoki wzrost gospodarczy (wyższy od innych krajów z otoczenia gospodarczego), rozwija się pod względem technologicznym, to waluta takiego kraju powinna zyskiwać na wartości w stosunku do walut krajów ościennych.

Oczywiście powyższe podejście jest podejściem długoterminowym

Na dynamicznym rynku walutowym znacznie popularniejsze jest inwestowanie krótkoterminowe. Tak krótkoterminowe, że często okres trwania transakcji można liczyć w minutach! Spowodowane jest to właśnie dużą podatnością walut na wystąpienia polityków – decyzje dotyczące stóp procentowych, wysokości podatków, dane makroekonomiczne dotyczące wzrostu gospodarczego, bezrobocia, czy zatrudnienia. Te wszystkie decyzje i dane potrafią zmienić kurs o wystarczającą wartość, by przy zastosowaniu lewarowania zarobić wystarczającą ilość pieniędzy.

inwestowanie w waluty

Rynek walutowy to także raj dla inwestorów z podejściem technicznym do inwestowania. Analiza techniczna ma tylu zwolenników, ilu przeciwników, jednak na rynku FOREX zdecydowanie częściej góruje podejście techniczne nad fundamentalnym. Duża ilość par walutowych, w które można inwestować, duża zmienność, powtarzalność wielu wydarzeń z przyszłości. To wszystko powoduje, że analiza techniczna zaczyna mieć sens i zaczyna się szukać w przeszłości analogicznych wydarzeń, formacji na kursach, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w danej chwili.

Rynek walutowy to także bardzo dużo zależności

W zglobalizowanym świecie gospodarki są ze sobą mocno powiązane – jedne mniej, drugie bardziej. Bardzo często wiele krajów „wrzucanych” jest do tego samego worka, co powoduje, że gwałtowna reakcja na walutach jednego kraju, może odbić się na notowaniach waluty kraju z tego samego „koszyka”. Jako przykład może posłużyć traktowanie wszystkich krajów rozwijających się z Europy Środkowo-Wschodniej jako „jednego organizmu”.

W takiej sytuacji problemu gospodarcze, dajmy na to Węgier, przenoszą się na sytuację na rynku walutowym takich krajów jak Polska, Czechy i Słowacja. Takich zależności występuje oczywiście bardzo dużo. Są to nie tylko zależności pomiędzy notowaniami par walutowych, ale także pomiędzy walutami, a rynkami akcji, a nawet notowaniami cen surowców. Bardzo dużo krajów opiera swoją gospodarkę na eksploatacji złóż surowców, więc zmiana notowań cen, ropy lub srebra i złota powoduje duże zmiany na notowaniach walutowych tych krajów.

Wiedza o takich zależnościach z pewnością bardzo ułatwi inwestowanie w waluty i pomoże odnaleźć obszary, w których pojawiają się okazje inwestycyjne.

waluty

Które z podejść do inwestowania na rynku walutowym jest najlepsze? Jak zwykle najważniejszy jest umiar oraz elastyczność. Najlepsze jest połączenie tych metod, czyli trzymanie pulsu na ręce pod kątem stabilności makroekonomicznej i politycznej danych krajów, umiejętności związane z analizą techniczną oraz znajomość zależności pomiędzy poszczególnymi parami walutowymi, surowcami, indeksami giełdowymi.

Zdobycie takiej wiedzy jest procesem długotrwałym i z pewnością nie najłatwiejszym, jednak jest zdobycie gwarantuje, że sukces inwestycyjny na rynku walutowym jest niemalże gwarantowany. Również satysfakcja z uzyskiwanych wyników, które dzięki lewarowaniu mogą być naprawdę spore, jest duża. Nic nie cieszy tak bardzo, jak sukces, na który samemu pracowało się przez długie miesiące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here