Jakie kary grożą za brak OC?

Jakie kary grożą za brak OC

Brak ubezpieczenia OC dla samochodu wiąże się w 2022 roku z wysokimi karami finansowymi:

• 1200 zł (za brak OC do 3 dni);
  • 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni);
  • 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Nie warto więc zwlekać i przedłużyć OC jeszcze przed datą wygaśnięcia umowy. Jeżeli chcesz sprawdzić, kiedy kończy się ubezpieczenie obowiązkowe Twojego samochodu, wejdź na stronę internetową www.ufg.pl (część: „Sprawdź OC dla pojazdu”) albo ściągnij aplikację UFG „Na Wypadek”.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Każdy właściciel samochodu przed wyruszeniem w drogę powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to polisa, która pozwala uniknąć kosztów w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku, a jej brak wiąże się z wysokimi karami. Oto zbiór najważniejszych informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu – dzięki nim dowiesz się wszystkiego o OC i łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą ofertę ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC powinien wykupić je każdy właściciel samochodu, motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego oraz ciągnika rolniczego. Zapewnia ono rekompensatę szkód osobowych oraz materialnych, które powstały w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Co to oznacza w praktyce? W sytuacji, gdy będziesz sprawcą zdarzenia drogowego, w wyniku którego szkód doznali inni uczestnicy ruchu, nie poniesiesz kosztów ich pokrycia – będzie to obowiązkiem ubezpieczyciela. Co więcej, ubezpieczenie samochodu, chroni także pasażerów pojazdu, którym kierujesz i może gwarantować bardzo wysokie świadczenia – do 5,21 mln euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego oraz do 1,05 mln euro w przypadku uszkodzenia mienia (nie tylko samochodu, ale również domu czy ogrodzenia).

Od czego chroni ubezpieczenie OC?

OC pokrywa szkody, jakie powstały zarówno podczas ruchu, jak też wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet zatrzymania czy postoju. Co więcej, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa przypisana jest nie do właściciela, ale konkretnego samochodu – oznacza to, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy szkody spowodował inny kierowca (np. znajomy czy członek rodziny właściciela).

Wszelkie informacje dotyczące OC znajdują się w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku – zapoznasz się tam między innymi z zasadami zawierania i wykonywania umów OC. Oprócz OC warto pomyśleć o innych elementach składających się na pakiet: ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu.

Pamiętaj o AC i Assistance

Autocasco zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych.

Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej.

OC w raz z AC i Assistance możesz zakupić również dla swojego jednośladu. Dowiedz się, ile możesz zyskać wybierając ubezpieczenie motocykla Compensa.