Kiedy chwilówka przejmuje kontrolę nad życiem

Kiedy chwilówka przejmuje kontrolę nad życiem

Rozmawiając z osobami starszego pokolenia, często słyszy się anegdotę, że kiedyś ludzie mieli dużo pieniędzy, ale w sklepach nie było co kupować, a dziś jest dokładnie na odwrót. Sporo w tym racji patrząc na rozmaity asortyment, jaki można znaleźć wśród wielu przestrzeni supermarketu, a już tym bardziej na witrynach stron internetowych. Pędzący w przód świat proponuje coraz nowsze technologie i nowinki kuszące chęcią ich posiadania. Problemem staje się jednak zasób domowego budżetu i częsty dylemat przewagi marzeń nad ograniczeniami portfela. Wówczas w myślach konsumenta pojawia się szala wagi, która chwieje się stronę wyrzeczeń lub sięgnięcia po prostą pożyczkę gotówkową dostępną od ręki. Łatwość wejścia w posiadanie kredytu jest złudna i staje się spiralą napędzającą kolejne pożyczki, które często zaspokajają błahe zachcianki, dyktowane przez wykreowane, medialne nowości. Wyjście z pętli chwilówek nagromadzonych na potrzeby fizycznych przyjemności człowieka jest trudna i wymaga wielu starań oraz wyrzeczeń. Dlatego właśnie pomocna może okazać się jedynie konsolidacja kredytów.

Złudne poczucie kontroli

Każda okazja jest dobra na zapożyczenie – wakacje, święta, wesele, awaria urządzeń domowych, lub najnowszy model smartfona. Wszystkie te zewnętrzne bodźce, które kotłują się w głowie i nie dają spokoju, ponieważ chęć ich realizacji jest wielka sprawia, że człowiek łatwo ulega pokusie. Jednorazowe zaciągnięcie chwilówki to jeszcze nie koniec świata, jednak najczęstszym zjawiskiem jest niestety powielanie zadłużeń tak, aby spłacić poprzednie. Zaciągnięcie kolejnego kredytu kosztem pierwszego daje poczucie chwilowej stabilizacji i ulotny moment przewagi nad dziurą budżetową. To jednak tylko złudzenie optyczne i moment uspokojenia stresowej sytuacji, w jakiej człowiek się znalazł. Ogólnie bowiem jest to ogromny ciężar wiszący na sumieniu pożyczkobiorcy, który przysparza wiele zmartwień i tkwi wewnątrz sumienia nie dając spokoju.

Ostatnia deska ratunku?

Kiedy wiadomym jest, że wcześniejsza spłata pożyczek jest niemożliwa, ponieważ uzyskane zadłużenie przewyższa obecny dochód, jedynym rozwiązaniem jest konsolidacja chwilówek. Uzyskanie kredytu scalającego dotychczasowe pożyczki to otrzymanie funduszy na ich spłatę, rozłożone w dłuższym terminie czasowym. Tym samym pożyczkobiorca ma możliwość wyjścia ze spirali wielu zadłużeń, kosztem jednego, który daje możliwość obniżenia miesięcznych kosztów, mimo iż obwarowany jest odleglejszym terminem całkowitej spłaty. Podjęcie decyzji o konsolidacji kredytów czasem okazuje się jedynym, możliwym rozwiązaniem, jednak przed podjęciem tej decyzji, warto zastanowić się, czy faktycznie nie ma już innych alternatyw, aby uniknąć wejścia w ten proces. Czasami wsparcie bliskich, odrobina wyrzeczeń lub zainteresowanie się dodatkowym zarobkiem pieniędzy może okazać się pomocne w spłacie długów, bez konieczności figurowania w rejestrze dłużników.

Na półkach bankowych sklepów

Banki to obecnie finansowe placówki wielobranżowe, ponieważ oferują szereg produktów, na które konsumenci kuszą się, nie do końca wiedząc, na jaki towar się decydują. Mało kto czyta umowy, a tym bardziej podpisując je, nie przelicza lub w ogóle nie patrzy na cyfry. Liczy się ostateczna kwota, za którą zostaną spożytkowane marzenia. Dlatego właśnie kredyty hipoteczne, lokaty, karty kredytowe, oraz bankowość internetowa to już powszechność i przyjęta została jako normalny składnik domowej gospodarki. Banki jednak są bardzo ostrożne i zachowują ograniczony zasób zaufania wobec swoich klientów, dlatego nie jest możliwy nieograniczony dostęp do pieniędzy przez nich udzielanych. Figurowanie w rejestrze BIK oznacza, że bank nieprzychylnie patrzy na wizerunek klienta, starającego się o kolejną pożyczkę i procedura jego zdolności kredytowej jest mocno prześwietlana.

Co innego jest z parabankami. Oferta tych placówek jest dostępna dla każdego, kto wykazuje zapotrzebowanie na zastrzyk gotówkowy, bez konieczności udzielania informacji o sobie i celu kredytowania. Dlatego też wiele ludzi chętnie korzysta z tej pomocy finansowej, nie do końca myśląc o konsekwencjach.

Przykry finał z nadzieją jako bohaterką drugoplanową

Ku zaskoczeniu pożyczkobiorcy, narosły kredyt, który przeszedł jego oczekiwania w spłacie wymaga uregulowania i wówczas cały ten krótkometrażowy film o marzeniach nie kończy się happy endem. Na szczęście firmy konsolidacyjne to nie postaci z science fiction, a ich działalność może przynieść realną pomoc w zadłużeniu, mimo iż często działają w wirtualnej przestrzeni, jaką jest internet, na przykład splatachwilowek.pl opinie.

Tego typu wsparcie może okazać się lekarstwem na zmartwienia, ponieważ fachowe doradztwo przedstawicieli firm udzieli pomocy w dobraniu odpowiednich warunków konsolidacji kredytu, tak aby narosły problem został skutecznie odwleczony i dopasowany do warunków klienta. Kiedy więc zmartwienie dotyczące zadłużenia nie daje spać po nocach, a i prześladuje w ciągu dnia, wartym jest oddanie się w fachowe ręce specjalistów finansowych.