Komu należy się zwrot podatku za pracę w Niemczech?

0
1315

Choć sytuacja na polskim rynku pracy w ostatnich latach wyraźnie się poprawiła, to jednak wciąż nie możemy konkurować wysokością płac z naszymi zachodnimi sąsiadami. Wybierając się do pracy w Niemczech, możemy znacznie więcej zarobić. Co więcej, jeśli pracujemy legalnie, a zwłaszcza jeśli pracujemy jedynie przez kilka miesięcy w roku, niemal zawsze możemy liczyć na zwrot podatku. Niemcy pod tym względem są znacznie bardziej hojne od państwa polskiego.

Czy zawsze dostaniemy zwrot podatku?

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatkowej konkretnej osoby, przede wszystkim od wielkości osiąganych przez nią dochodów. W pewnych sytuacjach, gdy osiągałeś wysokie dochody, a pracodawca zakwalifikował Cię do niższej klasy podatkowej, zamiast zwrotu potrzebna będzie dopłata do urzędu. Niestety podobne sytuacje występują również w Polsce. Jednak w zdecydowanej większości przypadków osoby pracujące u naszych zachodnich sąsiadów, zamiast dopłaty mogą liczyć na znaczący zwrot podatku – Niemcy mają znacznie wyższą kwotę wolną od podatku niż Polska, w związku z czym osoby osiągające niskie dochody lub pracujące na terenie Niemiec jedynie przez kilka miesięcy w roku, niemal zawsze mogą liczyć na zwrot podatku z niemieckiego urzędu. Jeśli nie wiesz, czy przysługuje Ci taki zwrot lub nie potrafisz samodzielnie wypełnić odpowiednich dokumentów, pomocą służą wyspecjalizowane podmioty zajmujące się prowadzeniem rozliczeń podatkowych w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii.

Czy musimy rozliczyć się z podatku?

Jeśli nie jesteś rezydentem podatkowym w Niemczech i nie otrzymałeś wezwania do rozliczenia się z podatku, nie musisz składać żadnego rozliczenia podatkowego. W praktyce warto jednak takie rozliczenie złożyć, bo jest to po prostu opłacalne finansowo. Zdecydowana większość Polaków pracujących w Niemczech może liczyć na zwrot podatku. Niemcy dają na to aż cztery lata. Dlatego, nawet jeśli pracowałeś lub pracowałaś w Niemczech kilka lat temu, wciąż możesz liczyć na otrzymanie zaległego zwrotu z podatku z Niemiec. Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go w niemieckim urzędzie podatkowym. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.

Praca w Niemczech to doskonały sposób na zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce, na naukę języka i poznanie nieco innej kultury. Jeśli planujesz pracować lub już pracowałeś u naszych zachodnich sąsiadów, a wciąż nie rozliczyłeś się z podatków, być może warto o tym w końcu pomyśleć. Można na tym sporo zarobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here