Konto w banku dla dziecka – 4 powody, dla których warto je założyć

0
1225
Konto w banku dla dziecka – 4 powody, dla których warto je założyć

Zastanawiasz się, czy założyć konto w banku dla dziecka? To rozwiązanie ma wiele plusów. Poznaj 4 najważniejsze zalety takiego kroku i znajdź ofertę, która będzie w pełni odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

Konto w banku dla dziecka to same korzyści

Jakiś czas temu założenie dziecku konta w banku było traktowane, jako swego rodzaju fanaberia, ale dziś wiemy już, że jest wprost przeciwnie i decyzja o założeniu takiego konta jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba przyznać, że żyjemy w dosyć trudnych czasach, a kwestie finansów są dla każdego z nas bardzo ważne. Niestety szkoły nie edukują dzieci pod kątem wiedzy finansowej i nie zapewniają im kompetencji w tym zakresie, więc cała edukacja finansowa spoczywa na barkach rodziców. Rodzice tym bardziej powinni starać się, by ich dzieci weszły w dorosłość z odpowiednimi umiejętnościami i ze zrozumieniem sposobów zarządzania swoimi finansami. Planujesz założyć konto w banku dla dziecka? Możesz je porównać na superfinansowy.pl/konta/konto-w-banku-dla-dziecka-od-ilu-lat.

Nauka zarządzania pieniędzmi i oszczędzania

Dziecko wynosi wiele nawyków z domu i chodzi tutaj nie tylko o kulturę osobistą czy sposób patrzenia na świat, ale też o umiejętność zarządzania swoimi pieniędzmi. Młody człowiek, który idzie do pierwszej pracy, a nigdy wcześniej nie był edukowany pod kątem finansów, jest zdolny stracić całą wypłatę i nie wiedzieć nawet, na co wydał swoje ciężko zarobione pieniądze. Nikt z nas nie chciałby, by jego dziecko miało w przyszłości problemy finansowe, więc warto uczyć dzieci zarządzania pieniędzmi najwcześniej, jak się da. Moment założenia konta w banku może być fantastycznym pretekstem, bo dziecko zacznie wtedy rozumieć, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność za konkretną sumę pieniędzy, i będzie się starało odpowiednio nią dysponować.

Początki oczywiście nie muszą być wcale kolorowe. Może się zdarzyć, że dziecko bardzo szybko wyda całe kieszonkowe na niepotrzebne rzeczy, ale od tego jest właśnie nauka, by popełniać błędy. Z biegiem czasu Twoje dziecko zrozumie, że ma określoną sumę pieniędzy i jeśli chce, by były one wydane mądrze, to musi przemyśleć każdy swój wydatek – z czegoś zrezygnować, na coś wydać więcej i cieszyć się lepszą jakością czy większą trwałością swojego zakupu. Dochodzi się do tego metodą prób i błędów, więc nie oczekuj od dziecka, że od samego początku będzie zachowywało się w stosunku do pieniędzy tak, jak ktoś dorosły.

Posiadanie konta w banku uczy dziecko oszczędzania. Dziecko dysponujące takim kontem zacznie rozumieć, że ma do dyspozycji w miesiącu tylko i wyłącznie określoną kwotę, i samo zdecyduje, na co ją wyda. Jeśli będzie chciało sobie kupić coś ekstra, musi zbierać kieszonkowe nawet przez kilka miesięcy, ale ostatecznie zakup będzie je wtedy jeszcze bardziej cieszył. W tym przypadku ważna jest przede wszystkim konsekwencja. Trzeba ustalić dziecku konkretny limit pieniędzy do wydania na każdy miesiąc i nie zwiększać go, gdy okaże się, że dziecko wydało wszystko, co dostało. Oczywiście wraz z wiekiem ilość pieniędzy przeznaczonych na comiesięczne wydatki powinna wzrastać, ale nie należy zasilać konta zawsze, gdy jego stan nieoczekiwanie zbliża się do zera.

Nauka odpowiedzialności

Dziecko musi się nauczyć odpowiedzialności, a może to zrobić między innymi dzięki posiadaniu karty do konta. Będzie musiało wtedy pamiętać, by nosić ją zawsze w bezpiecznym miejscu i sprawdzać, czy się nie zgubiła. Posiadanie konta nauczy je też, że kwestie finansów nie są żartem i trzeba podchodzić do nich w sposób bardzo przemyślany.

Większa kontrola nad dziecięcymi wydatkami

Dając dziecku kieszonkowe, nigdy tak naprawdę nie masz pewności, czy ma jeszcze pieniądze, czy wydało już wszystkie, a konto bankowe pozwala Ci na stałą kontrolę nad sposobem wydawania kieszonkowego. W każdej chwili możesz się zalogować do bankowości internetowej i zobaczyć, ile pieniędzy wydało Twoje dziecko i kiedy miało to miejsce. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości (np. wydawanie wszystkiego pierwszego dnia), możesz porozmawiać z dzieckiem, i wytłumaczyć mu, dlaczego nie powinno tak robić.

Wygoda

Na konto bankowe wystarczy co miesiąc przelać odpowiednią kwotę pieniędzy i nie trzeba się martwić resztą. Nie musisz szukać w kieszeniach drobnych, kiedy Twoje dziecko będzie miało jakąś zachciankę. Wykonujesz przelew raz i przestajesz się martwić tymi sprawami aż do następnego miesiąca. Poznaj więcej cennych rad dotyczących finansów, kont bankowych i inwestowania na stronie superfinansowy.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here