Odfrankowienie – co warto wiedzieć?

0
1249
Odfrankowienie

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 października 2019 roku dał nadzieję wielu kredytobiorcom na przewalutowanie lub unieważnienie umowy kredytowej. Co to oznacza w praktyce dla frankowiczów? Na jakich warunkach będą oni spłacać swoje zobowiązania i co należy zrobić, by starać się o „odfrankowienie kredytu„? Wyjaśniamy.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości szansą na przewalutowanie

Kredyty frankowe reklamowane były jako szansa na korzystniejszy kredyt hipoteczny, często również dla osób, którym w innym wypadku trudno byłoby kupić mieszkanie lub dom. W praktyce jednak kursy walut gwałtownie się zmieniały, co sprawiło, że osoby zarabiające w złotówkach muszą często oddawać we wielokrotnie wyższą kwotę niż to, co wynikało z pierwotnej umowy. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 października 2019 roku (C-260/18) otwiera możliwości zmiany tej sytuacji: zgodnie z nim Klienci mogą starać się o zmianę warunków kredytu, jeśli wykażą, że umowa, którą zawarli, zawiera niezgodne z prawem klauzule.

Odfrankowienie kredytów – co warto wiedzieć?

Zgodnie z wyżej wspomnianym wyrokiem, osoba, która zawarła z bankiem niekorzystną umowę, może wystąpić na drogę sądową, gdzie może starać się o przewalutowanie kredytu frankowego lub całkowite unieważnienie umowy kredytowej.

  • Przewalutowanie kredytu frankowego polega na zmodyfikowaniu umowy kredytowej, która pozostaje nadal w mocy po usunięciu z niej niezgodnych z prawem zapisów. W tym wypadku kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego zmienia się w zwykły kredyt złotówkowy, po kursie z dnia zawarcia umowy. W takim przypadku wysokość należności może się obniżyć lub bank może  zwrócić Ci nadpłaconą kwotę.
  • Unieważnienie umowy kredytowej polega na uznaniu całej umowy za nieważną, w związku z czym strony muszą rozliczyć spłaty i wypłaty.

Pamiętaj o tym, że każda umowa z bankiem mogła być skonstruowana nieco inaczej, dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Opłacalność przewalutowania kredytu frankowego lub unieważnienia umowy kredytowej zależy od tego, po jakim kursie zaciągnęliśmy kredyt, więc nie dla każdego będzie to opłacalne rozwiązanie. Więcej informacji na temat odfrankowienia znaleźć można na stronie https://www.stop-frank.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here