PSD II, czyli co w płatnościach się zmieniło

0
1438
PSD II, czyli co w płatnościach się zmieniło

Z pewnością niewiele osób słyszało o PSD II, a znakomita większość nie zapoznała się w całości z najnowszą dyrektywą dotyczącą finansów i bankowości mobilnej w Unii Europejskiej. Po krótce warto zatem przybliżyć znaczenie tego dokumentu i przedstawić to, co zmieni się dzięki niej w bankowości i płatnościach, gdyż dotyczy każdego z nas.

Czym jest PSD II?

            PSD II to druga dyrektywa Unii Europejskiej (poprzednia została uchwalona w 2007 roku), czyli Payment Services Directive, która określa przepisy ogólnoeuropejskie dotyczące płatności mobilnych oraz bankowości w ogóle. Przede wszystkim skupia się jednak na przelewach pieniężnych i płatnościach online, które mają być od tej pory bardziej przejrzyste, łatwiejsze i wygodniejsze dla konsumenta oraz bezpieczniejsze i bardziej ujednolicone. Jakie są jej najważniejsze zapisy?

Pośrednicy TPP

            Jednym z dwóch flagowych pomysłów wprowadzonych przez PSD II jest TPP, czyli Third Party Provider. Są to pośrednicy w płatnościach online oraz mobilnych, którzy otrzymują od nas – jako konsumentów – zgodę na pośredniczenie w transakcji internetowej. Na naszym podwórku mieliśmy już np. płatności Bluemedia, a więc nie jest to kwestia nowa. TPP uzyskuje od banku informację, czy dana kwota znajduje się na naszym koncie i potwierdza przelew robiąc to szybko i bez przeszkód.

Czym jest MIP?

            MIP, to wprowadzone przez wspomnianą dyrektywę PSD II, Małe Instytucje Płatnicze, które będą odpowiedzialne za drobne opłaty bez rachunków. Nie będą to banki, ale instytucje finansowe, które mogą oferować kartę i deponować na niej pieniądze oraz obsługiwać płatności internetowe czy mobilne, ale nie mogą prowadzić rachunków. Kwota wydatków prowadzonych przez MIP wyniesie maksymalnie 50 euro dziennie i nie więcej niż 300 euro w miesiącu. Będzie to zatem szansa na szybkie i drobne zakupy w sieci.

            Dyrektywa PSD II dość znacząco zmienia prawo bankowe i przeciwdziała monopolowi banków w sektorze płatności. Jednocześnie porządkuje przepisy i wprowadza uregulowania dla rozwiązań, które już istniały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here