Założenie działalności gospodarczej nie jest długim procesem, znacznie trudniejsze jest uzyskanie finansowania. Bardzo często niezbędne do rozkręcenia firmy są pożyczki, gdyż kapitał początkowy, nawet jeśli istnieje, gdyż np. jest wymagany w przypadku spółki prawa handlowego, to jednak jest bardzo niewielki i nie pozwala na realizację panów rozwojowych. Dziś zatem zajmiemy się kwestią uzyskania finansowania i czy może być ono tanie czy jednak jest to niemożliwe.
Tania pożyczka – fakt czy mrzonka?
Często słyszymy hasła tania pożyczka dla nowych firm. Jednak za tym hasłem kryją się bardzo różne proponowane warunki. Nie zawsze RRSO jest bliskie 0% i nie zawsze możliwy jest brak wkładu własnego. Zatem na te kwestie trzeba zwrócić uwagę. Istotne znaczenie ma również czas na jaki udzielana jest pożyczka, gdyż bardzo często te o niskim oprocentowaniu trzeba też szybciej spłacić.
Czy warto zdecydować się na tanią pożyczkę przez Internet?
Pierwszym rodzajem pożyczki, z jakim możemy się spotkać jest tania pożyczka przez Internet. Jej zaletą jest szybkość udzielenia i możliwość korzystania ze środków w krótkim czasie. Jednak czas, w jakim należy ją spłacić jest bardzo krótki, a kwoty także zwykle niesatysfakcjonujące dla przedsiębiorców. O ile kilka tysięcy złotych mikroprzedsiębiorcę może „urządzać”, tak już w przypadku średniej firmy będą to raczej nieznaczące pieniądze. Zatem tu w przypadku pierwszej pożyczki spłacamy tyle samo, ile pożyczyliśmy w tylu ratach, na ile się zdecydowaliśmy. Przy niewielkich kosztach własnych działalności może być to jakaś pomoc. Jednak tak naprawdę niewiele można takich wymienić. Z pewnością działalność firm z branży IT nie wymaga na początku dużych środków, jeśli oczywiście kadra jest odpowiednio wyszkolona. Nieduży potrzebny kapitał może dotyczyć również niektórych sklepów internetowych.
Co z tanimi pożyczkami w instytucjach pozabankowych?
Wiele osób nie mogąc szybko uzyskać pożyczki w banku udaje się do instytucji pozabankowej, która reklamuje się jako ta udzielająca tanich pożyczek. W rzeczywistość RRSO jest tutaj na bardzo wysokim poziomie, a często wakacje kredytowe nie są możliwe. Stąd w przypadku braku przychodów można wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego nawet jeśli znajdzie się w miarę korzystną ofertę, która wiąże się z tym, że nie potrzebuje się znacznych środków na działalność, to i tak warunki mogą nie być przejrzyste.
Tania pożyczka bankowa na start – na jakie warunki można liczyć?
Decydując się na pożyczkę bankową często można liczyć na konsolidację z wcześniejszymi zobowiązaniami i spłacanie jednej raty, co niewątpliwie jest wygodne. Jednak pożyczki takie są zwykle udzielane tym podmiotom, które działają na rynku przynajmniej 6 miesięcy. Na pożyczkę na start mogą liczyć Ci przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności kontynuują obowiązki pracownicze zawarte w umowie o pracę przed samozatrudnieniem. W takich przypadkach można liczyć na wsparcie finansowe nawet do 500 tys. zł bez zabezpieczenia na okres 10 lat, jak w przypadku Banku ING.
Pożyczka w Funduszu Rozwoju Regionalnego – czy to najlepszy pomysł?
Najbardziej rekomendowaną formą pożyczek jest uzyskanie wsparcia ze środków unijnych w ramach programu rozwoju regionalnego. Takich pożyczek udziela fundusz rozwoju regionalnego. Przykładowa pożyczka MikroStart może być oprocentowana na 5,87% przy prowizji wynoszącej 3%. W Podlaskim Funduszu Rozwoju Regionalnego można zyskać wsparcie w kwocie nawet 230 tys. zł na 60 miesięcy. Pożyczka MikroStart dedykowana jest dla małych i średnich przedsiębiorstw na zakup maszyn i urządzeń, modernizację obiektów produkcyjnych czy handlowych czy wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych. Tutaj konieczne jest zabezpieczenie wekslem in blanco. Można skorzystać także z pożyczki RPO 0% , gdzie jednak wymagany jest 20% wkład własny.
Rozwój dopiero co rozpoczętej działalności może być możliwy dzięki korzystnej pożyczce. Warto zwracać uwagę na szczegóły poszczególnych ofert, aby nie wybrać tej, która skutkować będzie znacznym obciążeniem dla budżetu firmy. Szeroka oferta pozwoli wybrać właściwe rozwiązanie, choć trzeba powiedzieć, że wsparcie z funduszy rozwoju regionalnego jest bardzo korzystne.