Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

0
1214

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na długie lata. Powstaje zatem pytanie: czy warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, których skutkiem mogą być problemy ze spłatą kredytu?

Podstawową rolą, jaką spełnia ubezpieczenie kredytu hipotecznego, jest ochrona interesów obu stron umowy – kredytodawcy i kredytobiorcy. Osobom ubiegającym się o kredyty
hipoteczne banki proponują różne pakiety ubezpieczeniowe – zwykle w zamian za niższą marżę czy oprocentowanie. Negocjując z bankiem warunki umowy kredytowej, warto pamiętać, iż ubezpieczenie kredytu jest co do zasady dobrowolne, niemniej w niektórych sytuacjach nie da się od niego uciec.

Polisa jako zabezpieczenie – kiedy bank jej wymaga?

Kredyty hipoteczne opiewają na poważne kwoty, nic więc zatem dziwnego, że banki starają się jak najlepiej chronić swoje interesy – głównie poprzez wyśrubowane wymogi stawiane kredytobiorcom. Jednym z nich jest ubezpieczenie pomostowe lub przejściowe płacone do momentu ustanowienia zabezpieczenia na rzecz banku (czyli wpisania hipoteki do księgi wieczystej). Ponadto gdy kredytobiorca nie dysponuje wysokim wkładem własnym, także konieczne jest odpowiednie ubezpieczenie. Klienci banków muszą też wykupić ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej przedmiot umowy kredytowej – jest to polisa w podstawowej formie obejmująca ochroną mury (niekiedy także i pozostałe elementy stałe) przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi.

Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie na życie i od innych ryzyk

Klientom zaciągającym kredyty hipoteczne banki najczęściej proponują następujące ubezpieczenia:

  • na życie – w razie śmierci kredytobiorcy odszkodowanie przeznaczane jest na poczet spłaty pozostałej części kredytu,
  • na wypadek trwałego inwalidztwa – działa ono na podobnej zasadzie, co ubezpieczenie na życie,
  • od utraty pracy – w przypadku utraty pracy bank na czas określony w umowie przejmuje spłatę zobowiązania,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków – tu jest identyczny mechanizm co przy ubezpieczeniu na życie i na wypadek trwałego inwalidztwa.

Każdy, kto chce ubezpieczyć kredyt hipoteczny od powyższych ryzyk, powinien wiedzieć, iż nie musi się godzić na ofertę składaną przez bank. Polisę ze stosownymi rozszerzeniami można kupić we własnym zakresie na podstawie porównania ofert różnych ubezpieczycieli. Warto jednakże bliżej przyjrzeć się propozycji banku, gdyż może się okazać, że jest to opłacalne rozwiązanie. Koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), gdzie wyszczególnione są zasady korzystania z polisy.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – czy warto?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to sposób na uniknięcie wielu problemów, jakie mogą się pojawić w trakcie okresu kredytowania trwającego przeważnie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. To działanie w interesie własnym i swojej rodziny, gdyż nieprzewidziane zdarzenia mogą spowodować trudności ze spłatą kredytu lub całkiem ją uniemożliwić. Stosowną decyzję trzeba podjąć samodzielnie, mając na względzie warunki umowy ubezpieczeniowej.

Artykuł został przygotowany przez doradców kredytowych ze strony https://szukamykredytu.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here