Wielka obniżka PIT – co to oznacza w praktyce? Biuro rachunkowe Bielsko

0
1506
Wielka obniżka PIT – co to oznacza w praktyce? Biuro rachunkowe Bielsko

W okresie od końca lutego do końca kwietnia do biur rachunkowych licznie zgłaszają się podatnicy zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym rocznych rozliczeń podatkowych. Biuro rachunkowe Bielsko zajmuje się sporządzaniem rozliczeń dla osób pracujących, emerytów, osób prowadzących własną działalność – słowem wszystkich tych, którzy otrzymują dochody i płacą podatek dochodowy. Od 1 października b.r. podatek ten będzie niższy (zmiana stawki z 18% na 17,75%), a w przyszłym roku czeka nas kolejna wielka obniżka PIT – zacznie obowiązywać stawka 17%. Co to oznacza w praktyce?

Kogo obejmie niższa stawka podatkowa?

Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku, choć wprowadzane będą stopniowo. Ostatecznie stawka podatku zostanie obniżona z 18 do 17%, na czym skorzystają przede wszystkim najmniej zamożni Polacy. Nowa stawka obejmie podatników rozliczających się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej. Pozytywny, choć znacznie słabszy skutek wprowadzanych zmian, odczują zamożniejsi Polacy. Natomiast osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście mogą skorzystać na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.

Nowa stawka podatkowa ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.  Dotyczy to zatem nie tylko osób pracujących, ale także emerytów, rencistów i tych przedsiębiorców, którzy nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Biuro rachunkowe Bielsko – rozliczanie podatku dochodowego

Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych może odbywać się na kilka sposobów (samodzielnie lub z małżonkiem, z wykorzystaniem ulg lub bez nich, drogą internetową bądź na formularzu papierowym itd.). Usługi rozliczeniowe, w tym rozliczenia podatku dochodowego podatku od osób fizycznych PIT, świadczą biura rachunkowe, które następnie, na życzenie klienta, wysyłają wypełnione deklaracje oraz inne niezbędne dokumenty i formularze bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Ci, którzy wypełnianie zaznania powierzają kompetentnym pracownikom biura rachunkowego (zapoznaj się z ofertą bielskiego biura rachunkowego), mogą także zapytać księgowych o aktualne zmiany w podatkach. Te, które wprowadzane są obecnie, powodują, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto.

Warto również dodać, że obniżeniu stawki podatku PIT z 18 do 17% będzie towarzyszyć obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Według obliczeń nowe rozwiązania przyniosą korzyści dla ponad 25 mln podatników, a w tym osobom uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej osób fizycznych (z uwzględnieniem spółek osobowych), z emerytury i renty oraz z praw majątkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here