Jakie zmiany czekają w księgowości w 2020 roku?

0
1455
Jakie zmiany czekają w księgowości w 2020 roku

Praktycznie każdego roku pojawiają się nowe przepisy podatkowe, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na podatników. Nie inaczej będzie w 2020 roku. Do każdych zmian warto się przygotować, aby w przyszłości nie popełnić błędów związanych np. ze sposobem rozliczenia. W 2020 roku zmiany podatkowe obejmą zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników, dlatego najlepiej zapoznać się z nimi już teraz.

Co nowego w księgowości?

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2020 roku zostanie wprowadzony nowy sposób wystawiania faktur na podstawie paragonu. Według nowej zasady, na paragonie powinien znaleźć się numer NIP nabywcy. Osoby, które nie będą przestrzegać tego prawa, muszą liczyć się z karą wynoszącą nawet 100% tak zwanego podatku należnego. Co jeszcze się zmieni?

  • Od Nowego Roku pojawi się możliwość zapłacenia podatku CIT i PIT za pomocą własnego konta bankowego. Płatnicy i podatnicy będą posiadać osobisty rachunek, za pośrednictwem którego będą mogli szybko i wygodnie opłacać m.in. podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz prawnych.
  • W 2020 roku zmianie ulegnie również jednolity plik kontrolny, w którym znajdą się informacje o wysokości podatku, dane konkretnego podatnika oraz okres, który obejmuje dany formularz.
  • Kolejną, bardzo wyczekiwaną szczególnie przez przedsiębiorców zmianą jest nowa matryca VAT. Wciąż jednak trwają intensywne prace nad jej aktualizacją i precyzyjnym dopasowaniem wszystkich towarów oraz usług do obowiązujących stawek podatku VAT.
  • Kolejna zmiana dotyczy wyłącznie niektórych branż, m.in. restauratorów, którzy będą musieli wymienić tradycyjne kasy fiskalne na nowoczesne modele online. Ten zabieg ma na celu zapewnienie lepszego i szybszego dostępu do informacji o podatniku. Docelowo, kasy fiskalne starego typu i papierowe paragony znikną z rynku pod koniec 2022 roku.

Co jeszcze się zmieni?

Choć płatność podzielona (split payment) jest już znana m.in. przedsiębiorcom, od 2020 roku zostaną w niej wprowadzone pewne zmiany. Dotychczas mechanizm podzielonej płatności można było zastosować do wszystkich faktur, bez względu na to jak były opisane. W 2020 ma się to zmienić i taką możliwość będzie miał jedynie nabywca.

  • Kolejną interesującą zmianą jest zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej (tak zwanego podatku handlowego).
  • W przypadku małego podatnika, limit przychodu w podatkach PIT i CIT będzie wynosił 2 miliony euro, natomiast limit w przypadku VAT zostanie na takim samym poziomie, czyli 1,2 miliona euro.
  • Na początku 2020 roku, Ministerstwo Finansów będzie prowadzić testy wysyłki nowego jednolitego pliku kontrolnego.
  • Kolejną informacją jest nowy wzór pisma informującego o zapłacie należności na inny rachunek niż ten w wykazie podmiotów VAT (biała lista podatników VAT).

Cały czas powstają nowe propozycje zmian, które przed wprowadzeniem są przeważnie konsultowane ze specjalistami z różnych branż. Niestety, nie każdy przedsiębiorca ma wystarczającą ilość wolnego czasu, aby na bieżąco śledzić i analizować wszystkie zmiany w przepisach podatkowych. Profesjonalne biuro rachunkowe to nie tylko inwestycja w spokój, ale przede wszystkim w możliwość skupienia się na lepszym i bardziej efektywnym prowadzeniu swojej firmy. Powierzenie wszystkich rozliczeń doświadczonym ekspertom to gwarancja prawidłowego prowadzenia dokumentacji i przestrzegania aktualnych przepisów podatkowych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Biura Rachunkowego BT&A sp. z o.o. sp.k. z Poznania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here