Praca dla emeryta

0
3993
Praca dla emeryta

Dla przeważającej części Polaków przechodzenie na emeryturę nie kojarzy się w żaden sposób z nadejściem spokojnego życia. Wszystko dlatego że emerytura oznacza w przeważającej części znaczne okrojenie wpływów do domowego budżetu. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce emerytury nie należą do wysokich i bardzo często nie zapewniają godnego życia na starość. Dochody w czasie stają się niższe, a rosną wydatki na takie rzeczy jak na przykład lekarstwa. Sytuacja gospodarcza seniorów coraz częściej sprawia, że podejmują oni decyzję szukania pracy, która będzie w stanie podreperować ich domowy budżet.

W Polsce osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego w żadnym wypadku nie musi oznaczać, że nie wolno pracować. Emeryt ma w takim przypadku do wyboru dwie drogi. Może on zdecydować się na dalszą pracę i zawieszenie emerytury lub może podjąć decyzję o przejściu na emeryturę przy jednoczesnym kontynuowaniu aktywności zawodowej. Gdy podejmie decyzję o zawieszeniu emerytury, oznacza to, że będzie on otrzymywać jedynie wynagrodzenie z tytułu pracy. Jeśli zaś zdecyduje się na pracę na emeryturze, to będzie odkładać składki tak samo jak wcześniej.

Praca dla emeryta czeka przede wszystkim w dużych miastach, gdzie w pewnych branżach brakuje rąk do pracy. O tym, ile emeryt może dorobić decyduje przede wszystkim jego wiek oraz rodzaj emerytury, którą pobiera. Przykładowo, praca dodatkowa dla emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (mogą znajdować się na przykład na emeryturze pomostowej) jest ograniczona różnymi obostrzeniami. Mowa jest tutaj na przykład o ustalonych odgórnie limitach przychodów.

Jaka praca dla emeryta z jego punktu widzenia okaże się najlepszym rozwiązaniem? Wielu z nich decyduje się udać jeszcze przed przejściem na emeryturę do swojego dotychczasowego pracodawcy. Emerytura i dalsze zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku to wygodna opcja. Co więcej, bardzo ważne jest to, że pracodawcy chętnie przystają na tego rodzaju propozycje, ponieważ niesie to ze sobą dla niego pewne korzyści. Nie jest on na przykład obciążeniem finansowym, ponieważ nie jest już objęty ochroną emerytalną. Nie trzeba wtedy odprowadzać za emeryta składek na Fundusz Pracy oraz FGŚP.

Zatrudnienie emerytów jest także opłacalne z racji ich elastyczności. Seniorzy mają więcej czasu, dlatego są bardziej dyspozycji. Mogą oni podejmować pracę dorywczą, gdy pracodawcy potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Ich praca przyda się więc przy pracach sezonowych.

Z punktu widzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, praca emeryta jest tak samo objęta składkami jak praca osób, przed wiekiem emerytalnym. Oznacza to, że od wynagrodzenia pobiera się wszystkie składki za wyjątkiem wspomnianego już Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Praca dla emeryta jest nie tylko sposobem na uzyskanie dodatkowych dochodów. Bardzo często jest ona zbawienna z punktu widzenia ich samopoczucia oraz uzyskania poczucia bycia potrzebnym dla otoczenia. Pozwala uniknąć zapadnięcia w depresję, co ma miejsce w przypadku coraz większej grupy osób starszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here