Sprawy rozwodowe, alimentacyjne, dotyczące przyznania opieki nad dzieckiem, kwestii wydawania się z dzieckiem lub ograniczenia władzy rodzicielskiej są bardzo trudnym przeżyciem, a jednocześnie wymagają wielu wyrzeczeń i wytrzymałości psychicznej, aby się z nimi zmierzyć. W takich sytuacjach powinien pomagać nam doświadczony i wykwalifikowany specjalista.
Czym zajmuje się radca prawny?
Zainteresowaniem cieszy się profesja radcy prawnego. Choć wiele osób może mieć wrażenie, że jest to postać pełniąca funkcje doradcze, to konsultacje i porady są tylko jednymi z niewielu jego obowiązków. Znacznie bliżej jest mu za to do adwokata.
Zasadniczą różnicą jest fakt, że radca prawny może pozostawać w stosunku pracy, natomiast adwokat nie może tego uczynić. Zakres spraw, których może się podjąć przedstawiciel jednej i drugiej profesji, jest podobny. Odkąd w 2015 roku został poszerzony także o kwestie karne i karnoskarbowe, podział praktycznie przestał obowiązywać i ma znacznie symboliczne oraz historyczne.
Wymagania dla radcy prawnego
Aby móc podjąć się zawodu, należy zostać wpisanym na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych. Trzeba ukończyć magisterskie studia prawnicze – mogą być to zarówno studia w Polsce, jak i za granicą. Bardzo ważna jest też aplikacja na radcę oraz egzamin składający się z pięciu części.
Podczas tego egzaminu kandydat na radcę prawnego odpowiada na pytania z wielu zagadnień, m.in. prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo rodzinne, czy zasady etyczne oraz zasady wykonywania zawodu. Zwolnione z konieczności składania aplikacji i zdawania egzaminu są osoby posiadające tytuł profesora lub doktora habilitowanego nauk prawnych, lub komornicy, notariusze, adwokaci, prokuratorzy i sędziowie.
Zakres zagadnień radcy
Jak zostało już wspomniane radca prawny zajmuje się wieloma różnymi kwestiami – są wśród nich obszary typowe dla klienta indywidualnego jak np. prawo rodzinne, prawo spadkowe, czy upadłość konsumencka, jak i obszary dla klienta biznesowego, np. rejestracja firm i spółek, obsługa prawna spółek oraz wsparcie działu prawnego.
Dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć się ofertom, które przestawia konkretna kancelaria. Jeżeli znajduje się ona na rynku od wielu lat, świadczy to o jej wysokiej pozycji i pokazuje, że jest to opcja ciesząca się zaufaniem wśród klientów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl