Czy moje dziecko powinno już pójść do przedszkola?

0
395
Czy moje dziecko powinno już pójść do przedszkola

Pójście dziecka do przedszkola to ważny krok w jego rozwoju. Zarówno dla dziecka, jak i rodziców, jest to bardzo emocjonujący czas. Kiedy należy zdecydować się na ten krok? Czy osiągniecie przez dziecko wymaganego wieku minimalnego to jedyny wyznacznik?

Jaka rolę odgrywa przedszkole?

Najpierw zastanówmy się, dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola. Wielu rodziców nie ma wyboru – ponieważ oboje rodzice pracują zawodowo na cały etat muszą zdecydować się na jakąś formę opieki nad dzieckiem. Nie każdy ma rodziców, którzy mogą zająć się wnukami podczas, gdy ich dorosłe dzieci, dlatego wielu rodziców „zmuszona” jest posłać dziecko do przedszkola. Jednak warto pamiętać, że przedszkole to nie tylko miejsce, w którym dziecko może bezpiecznie spędzić czas w oczekiwaniu na powrót rodziców. Przedszkole przygotowuje dziecko do edukacji szkolnej, a przede wszystkim uczy bycia z rówieśnikami. Dziecko uczy się przynależności do grupy i zasad, które w niej obowiązują. Podczas zabawy zespołowej nabywa umiejętności komunikacyjne, uczy się relacji społecznych, negocjacji. Na cele takiej grupy stoi pedagog, który ustala zakazy i nakazy – a dzieci uczą się respektować postanowienia i stosować do poleceń.

Według słów jednej ze znanych piosenek dziecięcych: „przedszkole uczy, bawi nas, bo w przedszkolu szybko płynie czas’. Właśnie zabawa, a w szczególności zabawa tematyczna jest zasadniczym elementem zajęć w przedszkolu. Tego typu forma aktywności dziecka jest bardzo ważna dla jego rozwoju. Podczas zabawy tematycznej dziecko uczy się ról społecznych, naśladowania i poznaj zasady obowiązujące w życiu. Szczególne znaczenie ma zabawa tematyczna w grupie, kiedy to dzieci mogą uczyć się od siebie nawzajem. Zabawa z rówieśnika ma istotne znaczenie dla dziecka w wieku 3, 4 lat – a przedszkole może tę potrzebę w prosty sposób zaspokoić. Z tego tez względu przedszkole jest często lepszym rozwiązaniem niż wynajęcie prywatnej opiekunki do dziecka.

Czy Twoje dziecko jest gotowe na przedszkole?

Czy sam fakt, że dziecko skończyło 3 lata oznacza, że jest gotowe, aby pójść do przedszkola? Niekoniecznie. Na co warto więc zwrócić uwagę? Po pierwsze należy pamiętać, że dzieci chociaż mają bardzo dokładnie określone tempo rozwoju i nabywania rożnych umiejętności, to jednak każde dziecko jest inne i ukończenie 3 roku życia nie musi oznaczać, że dziecko nabyło umiejętności, które będą niezbędne w przedszkolu. Jakie to umiejętności? Nie chodzi tylko o to, żeby dziecko było samodzielne jeśli chodzi o jedzenie czy skorzystanie z toalety – choć też jest to ważne. Według specjalistów z serwisu Juniora.pl przede wszystkim chodzi komunikacje językową i niewerbalną, o umiejętności nawiązywania relacji z innymi, wyrażania myśli, stosowania się do zasad i reguł, a także umiejętności naśladowania ruchów i działań osób dorosłych i zabawy w grupie. Takie zdolności dziecko powinno rozwinąć w domu, wśród osób z którymi czuje się swobodnie i bezpiecznie.

Czym może grozić zbyt wczesne posłanie dziecka do przedszkola? Niektórzy rodzice uważają, że jeśli dziecko ma trudności w którejś z wcześniej omówionych dziedzin, to w przedszkolu w naturalny sposób nabędzie brakujących umiejętności. Nic bardziej mylnego. Takie dziecko może się zacząć izolować, wycofywać, a nawet przestać się komunikować z rówieśnikami i nauczycielami. Jak już wspomnieliśmy fundamentalne umiejętności dziecko powinno nabyć w domu a nie w przedszkolu.

Podsumowując, przedszkole to miejsce, w którym dziecko bardzo dużo się uczy, np. współpracy w grupie, poznaje otaczający je świat i zasady, które nim rządzą. Jednak bez podstawowych umiejętności komunikacyjnych, samoobsługowych, życia i zabawy w grupie, dziecko nie powinno uczęszczać do grupy rówieśniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here